Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wiara nie ma granic

Już po raz 37. młodzi ludzie z całej Europy przełom nowego i starego roku spędzili na uwielbieniu Boga.

Europejskie Spotkania Młodych, organizowane przez międzynarodową wspólnotę ekumeniczną z Taizé, nieprzerwanie od 1978 roku gromadzą na wspólnej modlitwie tysiące młodych ludzi.

Zjazdy te nazywane są „Pielgrzymką zaufania przez Ziemię”.

W tym roku młodzi spotkali się w Pradze, a do Czech – jednego z najbardziej zsekularyzowanych krajów w Europie – przyjechało ponad 30 tysięcy osób.

Najliczniej reprezentowana była Polska, a w stolicy Czech pojawiali się także młodzi ludzie z Warmii.

Nasza grupa liczyła 42 osoby, a prowadzona była przez ks. Michała Tyczyńskiego z par. MB Fatimskiej w Olsztynie oraz ks. Jarosława Wiszowatego z par. Przenajświętszej Trójcy w Dźwierzutach. Niektórzy po raz pierwszy w życiu spędzali w ten sposób sylwestra, dla innych to już tradycja.

- Najbardziej uderzyła mnie tam jedność różnych wyznań. Mimo, że każdy wierzy trochę w inny sposób i inaczej to wyraża mogliśmy bez przeszkód modlić się wspólnie, to było niesamowite - opowiada Dominika Szmit. 

- Wspaniałe było to, że tyle tysięcy młodych ludzi zgromadziło się w wierze, że chciało tutaj przyjechać, chciało wspólnie się modlić. Wszędzie dało się wyczuć charakter wspólnoty, tego, że wiara nie ma granic. Wszyscy przecież jesteśmy powołani, aby iść i naszą wiarę pokazywać światu - dodaje Bratka Serbeńska. 

Kolejna „Pielgrzymka zaufania przez Ziemię” odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 roku w Walencji, a wracająca z Pragi młodzież już zapowiada, że chce jechać do Hiszpanii. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama