Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wyzwanie na każdy dzień

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie odbyła się Msza św.

Eucharystię koncelebrowali ks. prof. Władysław Nowak oraz ks. kan. Janusz Wieszczyński. We Mszy św. wzięli też udział przedstawiciele kościołów innych wyznań, a homilię wygłosił ks. Piotr Mendroch z kościoła ewangelicko-augsburskiego. W swoim słowie skierowanym do wiernych nawiązał do słów Chrystusa o winnym krzewie i latoroślach.

- Mamy prawo postrzegać siebie nawzajem jako jednakowo postrzeganych poprzez Boga, tak jak te latorośle. Tak samo jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. Ekumenizm jest przejawem naszej dojrzałości, gdyż wszyscy tak samo jesteśmy wezwani do aktywnego posłuszeństwa Bożemu wezwaniu, by dawać świadectwo światu - mówił ks. Mendroch.

Na zakończenie kilka słów powiedzieli jeszcze pastor Marek Kamiński z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz pastor Adam Giska z Kościoła Zielonoświątkowego. - Św. Jan powiedział, żebyśmy miłowali nie tylko słowem, ale i czynem. To dla mnie wyzwanie na każdy dzień - powiedział o ekumenizmie pastor Giska.  

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Ajja
  26.01.2015 07:46

  Dlaczego dopuszcza się ewangelickiego pastora do głoszenia homilii? Nie ma on ważnych święceń, nawet nie ma co przypominać że katolikiem też nie jest.  To sprzeczne z prawem Kościoła.

  Kodeks Prawa Kanonicznego (kan.767) stanowi:

  § 1. Wśród różnych form przepowiadania szczególne miejsce zajmuje homilia. Stanowi ona część samej liturgii i jest zarezerwowana kapłanowi lub diakonowi. [...]"

  Z instrukcji Redemptionis Sacramentum:
  64. Homilię, która ma miejsce w trakcie sprawowania Mszy świętej i jest częścią samej liturgii, „winien z zasady głosić kapłan celebrujący. Może on ją zlecić kapłanowi koncelebrującemu lub niekiedy, zależnie od okoliczności, także diakonowi, nigdy zaś osobie świeckiej. W szczególnych przypadkach i ze słusznej przyczyny homilię może wygłosić także biskup lub prezbiter, który uczestniczy w celebracji, choć nie może koncelebrować”.

  65. Należy pamiętać, iż w myśl zapisu kan. 767 § 1 wszelkie wcześniejsze przepisy, które dopuszczały wiernych nie wyświęconych do wygłaszania homilii w czasie celebracji eucharystycznej uznaje się za zniesione. Owo dopuszczenie zostaje cofnięte, tak że nie może być przywrócone mocą żadnego zwyczaju.

  66. Zakaz dopuszczania świeckich do głoszenia homilii podczas celebracji Mszy świętej odnosi się również do alumnów seminariów, studentów teologii i tych, którzy podjęli się zadania, jak się określa, „asystentów duszpasterskich”, nie wyłączając również wszelkich innych grup, ruchów, wspólnot lub stowarzyszeń świeckich.
  [...]Instrukcję tę, opracowaną na polecenie Ojca świętego Jana Pawła II przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w porozumieniu z Kongregacją Nauki Wiary, tenże Papież zatwierdził dnia 19 marca 2004 roku, w uroczystość świętego Józefa, oraz nakazał ją wydać, aby niezwłocznie była zachowywana przez wszystkich, do których jest skierowana.

  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma