"Mądrość serca" to tytuł orędzia papieża Franciszka na XXIII Światowy Dzień Chorego.
Dziś obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Objawienia z Lourdes zachęciły wiernych, zwłaszcza ludzi cierpiących, do kierowania modlitw do Boga przez wstawiennictwo Maryi. U stóp Maryi ukazującej się ubogiej czternastoletniej dziewczynie Bernardetcie Soubirous wytrysnęło źródło. Liczne uzdrowienia pielgrzymów i chorych sprawiły, że miejsce to stało się jednym z najbardziej znanych sanktuariów Maryjnych, a dzień pierwszego objawienia – decyzją Jana Pawła II – przeżywamy jako Światowy Dzień Chorego.
– Dziś przyszłam do kościoła z mamą. Ma prawie dziewięćdziesiąt lat. Czasem jej dzień to zmaganie się z niedołężnością. Poprzez sakrament chorych pragnę, by przybliżyła się do Boga, oddała Mu swoją starość – mówi Zuzanna. Tuż obok niej siedzi w ławce ojciec z niepełnosprawną córką. – Dla mnie ten sakrament jest też potrzebny, to oddanie się w ten dzień, bo kiedy człowiek zmaga się z trudnościami, to czasem brak jest siły. Myślę, że potrzebna jest siła sakramentu. W trudnościach. Bo trzeba przecież, szczególnie bliskim chorego, zrozumienia jego losu – wyjaśnia Paweł.
Ewangelie przytaczają przykłady wielu spotkań Jezusa z chorymi, którzy prosili Go o uzdrowienie. „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”, wołało dziesięciu trędowatych. „Spraw Panie, abym przejrzał”, błagał niewidomy. „Panie, zlituj się nad moim synem. Jest epileptykiem i bardzo cierpi”, ze łzami mówił ojciec. „Moja córeczka dogorywa. Przyjdź, połóż na nią ręce, aby była ocalała i żyła”, prosił Jair. – To tylko niektóre przykłady. Przychodzili do Jezusa cierpiący fizycznie i duchowo. U Niego szukali pomocy. Faryzeusze oskarżali Go o to, że uzdrawia w szabat. Nie potrafili zrozumieć, że miłość jest ważniejsza niż wszystkie prawa, że miłość nadaje właściwy sens prawu – wyjaśnia proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Olsztynie, ks. Andrzej Lesiński.
Podkreśla, że od tamtych czasów sytuacja się nie zmieniła. Przytacza słowa Jana Pawła II, który powiedział do chorych, iż „z ewangelicznego, nadprzyrodzonego punktu widzenia można nawet powiedzieć, że wasza sytuacja jest uprzywilejowana. Wy macie niejako większe prawo do Chrystusa”.
– Chorzy, słabi fizycznie, są źródłem mocy dla innych. Dla zdrowych. Chorzy, cierpiący, są dla nas nawróceniem. Jestem o tym przekonany, tak jak zbawienie, odkupienie świata idzie przez krzyż Chrystusa, tak ciągłe nawracanie grzeszników w świecie idzie poprzez krzyż chorych, ich cierpienie – mówi ks. Lesiński.
Papież Franciszek zatytułował orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Chorego: „Mądrość serca”. Zwracając się do wiernych obecnych na Mszy św. dla chorych, ks. Lesiński podkreślał, iż powinniśmy dostrzegać wokół nas cierpienie, być przy chorych i wspierać ich. – Czas spędzony obok chorego jest czasem świętym – mówił.
Podczas Eucharystii kapłani udzielili obecnym sakramentu chorych. Po Mszy św. odbyło się pobłogosławienie każdego Najświętszym Sakramentem.