Nowy numer 09/2024 Archiwum

Abp Ziemba: Dzielę się radosną nowiną

"Niech nowemu arcybiskupowi-koadiutorowi towarzyszą nasze modlitwy" - apeluje do wiernych abp. Wojciech Ziemba. Jego list był dzisiaj odczytywany we wszystkich kościołach diecezji warmińskiej.

W grudniu abp Wojciech Ziemba zwracał się z prośbą do wiernych archidiecezji warmińskiej: „Przed tygodniem otrzymałem od nuncjusza apostolskiego w Polsce wiadomość, że ojciec święty Franciszek, po rozważeniu wszystkich okoliczności, zadecydował aby zamianować dla naszej archidiecezji biskupa-koadiutora, czyli biskupa pomocniczego, który będzie już wyznaczony jako mój następca. Bardzo proszę o modlitwę w intencji procesu informacyjnego, który prowadzi nuncjusz apostolski, celem zaproponowania ojcu świętemu kandydatów do tej posługi.”

Przez ten czas wielu wiernych modliło się o arcybiskupa-koadiutora, oczekując z niecierpliwością na wieści z Watykanu.

Na spotkaniu w kurii abp Ziemba podkreślał, iż „młyny Watykanu mielą powoli”, wskazując, iż modlitwy są nieustannie potrzebne. W końcu dotarła do nas wiadomość ze Stolicy Apostolskiej - papież Franciszek mianował na to stanowisko bp. Józefa Górzyńskiego.

W niedzielę w naszych kościołach odczytano list abp. Wojciecha Ziemby.  

„Dzisiaj pragnę podzielić się radosną wiadomością, iż ojciec święty Franciszek mianował 10 lutego 2015 r. bp. Józefa Górzyńskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, arcybiskupem-koadiutorem archidiecezji warmińskiej” - napisał i przedstawił życiorys abp. Górzyńskiego.

„Arcybiskup-koadiutor nominat Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 r. w Żelechowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 r. z rąk kardynała Józefa Glempa.

Następnie po dwóch latach pracy wikariuszowskiej rozpoczął studia specjalistyczne z dziedziny liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 r. na Wydziale Teologii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Po studiach został prefektem w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Prowadził również pracę dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2003 r. został mianowany opatem Kapituły Kolegiackiej Kampinosko - Bielańskiej, a rok później proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. W 2012 r. kardynał Kazimierz Nycz mianował ks. Józefa Górzyńskiego moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w archidiecezji warszawskiej, a także dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych. Święcenia biskupie przyjął 7 grudnia 2013 roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kardynała Kazimierza Nycza.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Józef Górzyński przewodniczy Zespołowi Programowemu ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej oraz Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Uczestniczy w pracach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ministrantów oraz ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Niech nowemu arcybiskupowi-koadiutorowi archidiecezji warmińskiej towarzyszą nasze modlitwy, by mógł ofiarnie wypełnić misję pasterską dla dobra i zbawienia dusz wiernych ludu Bożego na Warmii.”

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy