Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Tradycja zobowiązuje

Wykładowcy przekonali się, że otwarte wykłady są potrzebne ludziom.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od 1999 r. istnieje wydział teologii, który kontynuuje długowieczne, bo sięgające roku 1565, tradycje zinstytucjonalizowanej naukowej refleksji filozoficzno-teologicznej na Warmii i Mazurach.

- Taka tradycja zobowiązuje. Dlatego zaproponowaliśmy przeprowadzanie wykładów otwartych przez naszych wykładowców w parafiach,  szkołach, we wspólnotach - mówi ks. dr Zdzisław Kieliszek.

Wspomina, że już dwa lata temu pojawiła się taka inicjatywa. Ale dopiero teraz udało się zebrać grono nauczycieli akademickich, którzy zechcieli się w ten projekt włączyć.

Wykładowcy przekonali się, iż jest to potrzebne ludziom, którzy pragną pogłębić swoją wiarę, ale również wiedzę o religii, historii kościoła, jak i poznać spojrzenie Kościoła na obecne przemiany dokonujące się w kulturze i społeczeństwie.

Niedawno na stronie internetowej wydziału pojawiły się propozycje podejmowanych tematów.

- Obecnie mamy ich około dwudziestu. Są one oczywiście przykładowe. Można zadzwonić do wykładowcy, porozmawiać z nim, zaproponować inne zagadnienie. Zakładaliśmy od początku, że to właśnie od parafii i szkół mają napływać propozycje tematów wykładu - wyjaśnia ks. Kieliszek.

Nie jest to jedyna propozycja wydziału dla parafii, szkół i wspólnot. - Z przyjemnością także przyjmiemy u nas na wydziale wszystkich, którzy uznają taką formę wykładu za odpowiednią - mówi.

Wówczas, oprócz wykładu, można zwiedzić wydziału, bibliotekę, skorzystać z oferty wydziałowej kawiarenki czy spędzić czas na modlitwie w wydziałowej kaplicy. Możliwe jest też zwiedzenie „Hosianum”, które mieści się tuż obok wydziału teologii.

A oto niektóre propozycje tematów wykładów otwartych: Jak rozmawiać, żeby się dogadać?; Kobieta i mężczyzna - skazani na siebie czy obdarowani sobą?; Powszechne dążenia człowieka; Czego dotyczy dyskusja wokół „gender”?; Etyczno-moralne aspekty samobójstw; Rola symboli i rytuałów w kształtowaniu się tożsamości narodu; O śmierci nie całkiem optymistycznie; Czy wiara dopuszcza niepewność?; Dlaczego zło?; Ikonografia apostołów i ewangelistów

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma