Nowy numer 28/2018 Archiwum

Będą remonty warmińskich kościołów

Te niezbędne prace sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało fromborskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 800 tys. zł.

- Pieniądze zostaną przeznaczone na remont dachów prezbiterium, zakrystii, korytarza północnego i kaplicy św. Jerzego, konserwację szczytów wschodnich dachów korpusu nawowego i prezbiterium - wyjaśnia proboszcz ks. Jacek Wojtkowski, który jest również diecezjalnym konserwatorem zabytków. Ponadto ministerstwo przekaże 140 tys. zł na remont zewnętrznej strony murów obronnych wokół katedry.

Ks. Wojtkowski zaznacza, że te prace będą jedynie wstępem do kolejnych niezbędnych remontów świątyni, których koszt szacowany jest na ok. 50 mln zł. - Już przygotowujemy aplikację i zbieramy niezbędne dokumenty - mówi. Obecnie czeka na umowę, którą ma przygotować ministerstwo.

Po jej podpisaniu, wiosną, rozpocznie się procedura wyłonienia wykonawcy remontu. - Do końca października prace powinny być zakończone - przewiduje.

Ostatnie naprawy tej części dachu fromborskiej katedry były wykonywane ok. 30 lat temu.

Zbudowana w pierwszej połowie XIV w. katedra we Fromborku jest najważniejszą na Warmii świątynią. Od 1994 roku jest uznana za pomnik historii. W tym kościele pochowani są Mikołaj Kopernik i wielu biskupów warmińskich.

Katedra we Fromborku to jedna z wielu świątyń archidiecezji warmińskiej, na której remont ministerstwo dało pieniądze. Na trzeci etap remontu ołtarza głównego z 1738 r. z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie przeznaczono 250 tys. zł, kolejne 900 tys. zł - na remont świątyni nad nawą główną i nawą północną. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie otrzyma 400 tys. zł na remont południowej część dachu kościoła wraz z sygnaturką oraz na wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma