W kościele NMP Ostrobramskiej w Olsztynie odbył się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu zespołu Kliros.
Zespół Muzyki Cerkiewnej „Kliros” powstał w listopadzie 2013 roku. Tworzy go 13 śpiewaków. Łączy ich zainteresowanie wschodnią duchowością, liturgiką. Większość z nich to absolwenci wychowania muzycznego dawnej WSP oraz edukacji muzycznej obecnego Wydziału Sztuki UWM. W zespole są również soliści - wokaliści wywodzący się ze znanych olsztyńskich chórów, głównie chóru „Bel Canto”. Kierownikiem artystycznym jest Jan Połowianiuk, prodziekan Wydziału Sztuki UWM. „Kliros” jest nowym zespołem na niwie artystycznej Olsztyna.
Nazwa zespołu wywodzi się z języka greckiego i oznacza miejsce w cerkwi przeznaczone dla chóru, zaś w przenośnym znaczeniu: „chór anielski”. W swym credo artystycznym zespół zamierza prezentować różne oblicza muzyki cerkiewnej od średniowiecznych monodii chorałowych, przez kompozycje klasyków muzyki cerkiewnej, aż po współczesną twórczość różnych kompozytorów. Do repertuaru śpiewacy włączają głównie pieśni z kręgu prawosławnej kultury Rosji, Ukrainy, Białorusi, ale także tradycyjne śpiewy cerkiewne Grecji, Bułgarii, Rumunii.
Koncert w kościele NMP Ostrobramskiej przyciągnął nie tylko wiernych, którzy zostali po wieczornej Mszy św., ale także tych, których interesuje duchowość wschodnia. - Mamy się od czego uczyć od naszych braci ze Wschodu. Już sama muzyka cerkiewna pokazuje, ile piękna jest zawarte w liturgii - tylko nie można się spieszyć. Trzeba mieć czas, żeby się w to wszystko zagłębić, a wtedy naprawdę można dużo dostrzec. Nawet tutaj - nie znam języka, w jakim śpiewają, ale cały ten nastrój mistyczny sprawia, że to wszystko rozumiem, widzę sens - opowiada o swoich wrażeniach Marek Winnicki.