Posłaniec Warmiński

Olsztyn. Dla Miłości poświęcić chwilę

Celem drogi krzyżowej nie jest nawracanie kogoś, ale siebie.

20 marca - godz. 18.00 - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, muzyczna droga krzyżowa.

Zespół "Mocni w wierze" zaprasza na muzyczną Drogę Krzyżową "Ślad losu". Jest to współczesne oratorium, które powstało na początku lat 80. w Wyższym Seminarium Duchownym o.o. Redemptorystów w Tuchowie koło Tarnowa. Jego autorami byli młodzi wówczas klerycy - Andrzej Wodka (słowa) oraz Wojciech Skroboszewski, Piotr Andrukiewicz i Krzysztof Dudek (muzyka). Jest to utwór wyjątkowy, bo choć powstał w ponurych latach stanu wojennego i miał odpowiadać na ówczesne potrzeby wspólnoty polskiego Kościoła, to jego uniwersalność przekroczyła barierę czasu. Słowa i muzyka tworzą wyjątkową przestrzeń modlitwy pozwalając uczestnikom na bliską obecność przy męce Jezusa. Stąd zapewne bierze się niezwykła popularność tego utworu.

 

Misterium Męki Pańskiej w WSD „Hosianum”, ul. kard. Hozjusza 15, sala konferencyjna nr 15
21 marca (sobota)
- godz. 13.45
22 marca (niedziela) - godz. 15.00
23 marca (poniedziałek) - godz. 11.00
24 marca (wtorek) -  godz. 12.00

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej przygotowywane przez kleryków trzeciego roku WSD „Hosianum” będzie miało formę klasyczną. Wpisuje się ono w obchody 450-lecia powstania uczelni.

- Jeśli chodzi o przekaz misterium, on jest zawsze taki sam. Należy ukazać mękę Jezusa, Jego dzieło zbawcze i pozostawić widzowi to, co nazywamy przekazem  sztuki. Nie zostawiać go z gotową puentą, ale zostawić go z jego przemyśleniami - mówi Kornel Andrzejewski, kleryk III roku WSD „Hosianum”, który przygotował scenariusz i reżyseruje przedstawienie.

W tym spektaklu postacią wyrazistą będzie zły duch, który na początku będzie walczyć z Jezusem Chrystusem i będzie w tle towarzyszyć Mu w tych wydarzeniach. Potem widz uświadomi sobie, że ten duch, który z Chrystusem przegrał, dziś walczy z tymi, którzy w Chrystusa uwierzyli. - To będzie kluczowa myśl, z którą zostawimy widzów - mówi kl. Kornel.

 

21 marca - godz. 22.00 - Nocna Droga Krzyżowa w milczeniu ulicami Olsztyna.

Początek 21 marca o 22.00, kościoła pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, ul. Dworcowa 1B, koniec około 1.00 w nocy u kapucynów, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia na. ul. Pana Tadeusza 16a. Trasa ok. 12 km.

Na drodze planowane jest absolutne milczenie, które jest przerywane rozważaniami Drogi Krzyżowej. Na zakończenie odpoczynek u kapucynów przy herbacie i podsumowanie. - Trzeba zaopatrzyć się w intencje. Celem drogi krzyżowej nie jest nawracanie kogoś, ale siebie. Podczas drogi przyjmujemy postawę Jezusa, który nie sądzi, ale modli się: „Ojcze przebacz im bo nie wiedzą, co czynią”. Idziemy pod prąd własnych grzechów, wbrew sobie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą taką drogę odbyć - mówi br. Marcin Radomski.

 

22 marca - godz. 19.00 - Parafia pw. bł. Franciszki Siedliskiej, ul. bp. Tomasza Wilczyńskiego 7 - Misterium Męki Pańskiej

Ewangelizacyjna grupa teatralna „ET Cetera” zaprasza na Misterium Męki Pańskiej. Powstało ono we współpracy z chórem z Jonkowa. - Warto na nowo odkryć znaczenie Drogi Krzyżowej w naszym życiu i dla tej Miłości poświęcić chwilę ze swojego dnia - mówi  ks. Karol Misiewicz.

 

27 marca - godz. 20.00 - Parafia pw. św. Jakuba - Droga Krzyżowa na starówce.

Arcybiskup Wojciech Ziemba razem z duchowieństwem i wiernymi wychodząc z bazyliki św. Jakuba, przejdzie ul. Staszica na Stare Miasto, by tam idąc trasą wyznaczoną przez XIV Stacji Drogi Krzyżowej w duchu modlitwy słuchać rozważań pasyjnych.

Przy ostatniej stacji, u wylotu ul. Staszica i ul. Prostej, odbędzie się okolicznościowe przemówienie i błogosławieństwo pasterskie, po którym abp Ziemba wraz z duchowieństwem i uczestnikami nabożeństwa powróci do konkatedry św. Jakuba. Zakończenie nabożeństwa przewiduje się ok. 20.45.

 

27 marca - godz. 17.30 - parafia pw. Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła, Droga Krzyżowa ulicami osiedla.

Zakończenie Drogi Krzyżowej odbędzie się przy krzyżu, który jest na posesji parafii. Wcześniej krzyż stał na pobliskiej pętli autobusowej. W zeszłym roku został przeniesiony na plac przy świątyni. - Rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej zostały przygotowane przy współudziale sióstr karmelitanek z Kalisza. Mówią one o relacji współczesnego człowieka z Chrystusem. Będą one w formie dialogu człowieka z Synem Bożym na Drodze Krzyżowej - mówi proboszcz ks. Zdzisław Milewicz.

 

27 marca - godz. 18.40 (po wieczornej Mszy św.) - Droga Krzyżowa ulicami osiedla. Parafia pw. bł. Franciszki Siedliskiej, ul. bp. Tomasza Wilczyńskiego 7.

- Co roku rozważania dostosowane są do roku duszpasterskiego. W tym roku będziemy zgłębiać słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Rozważania przygotował pan Roman Czupryński. Będą one czytane przez przedstawicieli różnych wspólnot - mówi proboszcz ks. Romuald Zapadka. Jak co roku wierni idą za krzyżem, który niesiony jest na początku procesji. - Kroczymy za krzyżem, za Chrystusem, który wyznacza nam drogi życia - dodaje proboszcz i prosi, i prosi, aby wierni wzięli z sobą lampiony i świece.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..