Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Szacunek do własnej historii przejdź do galerii

W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z rocznicą imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą poświęconą Marszałkowi zawieszoną na budynku Urzędu Marszałkowskiego. W obchodach wzięli udział członkowie Związku Piłsudczyków RP z generałem związku Stanisławem Śliwą na czele. - Przypominamy sylwetkę Józefa Piłsudskiego, żeby uczyć młodzież szkolną i społeczeństwo, że historia i szacunek do historii ma wielkie znaczenie także dla naszych dzisiejszych działań i dla naszej przyszłości - zaznacza Śliwa, przypominając słowa Piłsudskiego, który twierdził, że naród bez przeszłości nie ma prawa do teraźniejszości ani do przyszłości. Po krótkich wystąpieniach S. Śliwy oraz Waldemara Ziarka, prezesa olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków przedstawiciele władz, duchowieństwa, służb mundurowych oraz szkół i organizacji pozarządowych złożyli pod tablicą kwiaty.

Następnie uczestnicy uroczystości prowadzenie przez poczty sztandarowe udali się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Prof. Norbert Kasparek wygłosił wygład porównujący dwóch naczelników - Józefa Piłsudskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

Ważnym punktem obchodów było wręczenie związkowych odznaczeń. Najważniejsze z nich - Order Honorowy Związku - miał odebrać były prezydent RP Lech Wałęsa jednak przez problemy ze zdrowiem nie stawił się na uroczystościach. Honorowe odznaczenia otrzymali również m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Marian Podziewski czy abp senior Edmund Piszcz. - To bardzo cenne wyróżnienie. Ja w zasadzie wychowałem się na czci do Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pamiętam też doskonale jego pogrzeb, miałem wówczas 6 lat. Ze zdjęć w prasie najbardziej w pamięci zapadło mi to, że za trumną biegła kasztanka Marszałka - mówił abp Piszcz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma