Nowy numer 3/2021 Archiwum

Szacunek do własnej historii przejdź do galerii

W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z rocznicą imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą poświęconą Marszałkowi zawieszoną na budynku Urzędu Marszałkowskiego. W obchodach wzięli udział członkowie Związku Piłsudczyków RP z generałem związku Stanisławem Śliwą na czele. - Przypominamy sylwetkę Józefa Piłsudskiego, żeby uczyć młodzież szkolną i społeczeństwo, że historia i szacunek do historii ma wielkie znaczenie także dla naszych dzisiejszych działań i dla naszej przyszłości - zaznacza Śliwa, przypominając słowa Piłsudskiego, który twierdził, że naród bez przeszłości nie ma prawa do teraźniejszości ani do przyszłości. Po krótkich wystąpieniach S. Śliwy oraz Waldemara Ziarka, prezesa olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków przedstawiciele władz, duchowieństwa, służb mundurowych oraz szkół i organizacji pozarządowych złożyli pod tablicą kwiaty.

Następnie uczestnicy uroczystości prowadzenie przez poczty sztandarowe udali się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Prof. Norbert Kasparek wygłosił wygład porównujący dwóch naczelników - Józefa Piłsudskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

Ważnym punktem obchodów było wręczenie związkowych odznaczeń. Najważniejsze z nich - Order Honorowy Związku - miał odebrać były prezydent RP Lech Wałęsa jednak przez problemy ze zdrowiem nie stawił się na uroczystościach. Honorowe odznaczenia otrzymali również m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Marian Podziewski czy abp senior Edmund Piszcz. - To bardzo cenne wyróżnienie. Ja w zasadzie wychowałem się na czci do Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pamiętam też doskonale jego pogrzeb, miałem wówczas 6 lat. Ze zdjęć w prasie najbardziej w pamięci zapadło mi to, że za trumną biegła kasztanka Marszałka - mówił abp Piszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama