W Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” poświęcono dziś kościół seminaryjny.
Po liturgii Słowa zgromadzeni odmówili Litanię do Wszystkich Świętych. Poprzez tę modlitwę wyrażono wiarę w świętych obcowanie i ukazano więź Kościoła ziemskiego z Kościołem w niebie.
Bezpośrednio po litanii odbyło się poświęcenie kościoła i ołtarza, którym pierwszym znakiem był obrzęd namaszczenia ołtarza i ścian kościoła. Abp Ziemba namaścił olejem Krzyżma główny ołtarz, abp Górzyński namaścił ściany świątyni na symbolicznych „zacheuszkach”, czyli specjalnych krzyżach ze świeczkami, umieszczonych w czterech punktach kościoła. Namaszczenie ścian oznacza poświęcenie świątyni dla kultu chrześcijańskiego całkowicie i na zawsze.
Następnie odbył się obrządek okadzenia ołtarza i kościoła. - Dym unoszącego się w kościele kadzidła wskazuje, że przez poświęcenie stał się on domem modlitwy. Przede wszystkim okadza się lud Boży, gdyż jest on świątynią żywą, w której każdy wierny jest duchowym ołtarzem - wyjaśnia ks. Rabczyński.
Na zakończenie poświęcenia kościoła nastąpiło nakrycie i oświetlenie ołtarza i kościoła. Nakrycie ołtarza wskazuje, że jest on miejscem Eucharystii oraz stołem Pańskim.
- To wokół ołtarza gromadzą się kapłani i wierni sprawując pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz spożywają Wieczerzę Pańską - wyjaśnia rektor seminarium.
- Oświetlenie ołtarza przypomina, że Chrystus jest Światłem, którego blaskiem jaśnieje Kościół - dodał rektor.
- Seminarium jest dobrem wspólnym naszej archidiecezji. Dlatego dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta świątynia mogła powstać. Kiedy Jan Paweł II był w „Hosianum” w 1991 r. poszerzył rozumienie wspólnoty seminaryjnej. To nie tylko alumni i moderatorzy, a wszyscy, którzy przyczyniają się do jej wzrostu - mówi ks. Rabczyński.
- Obecność tak wielu ludzi jest dowodem, że to miejsce wiele znaczy dla życia archidiecezji. Poświęcenie to piękny obrzęd, który ukazuje, czym jest świątynia chrześcijańska. Kiedy wsłuchujemy się w teksty obrzędów, one mocno podkreślają, że świątynię chrześcijańską rozumiemy jako miejsce przebywania Boga. Czyli każdy, kto przyjął Chrystusa, każdy wierzący, jest świątynią Boga. To jest najprawdziwsza świątynia. Natomiast kościoły to miejsce, w których gromadzi się Kościół właściwie rozumiany, czyli Kościół przez wielkie „K” - mówi abp koadiutor Józef Górzyński.
- Kościół seminaryjny oddano do użytku w 22 listopadzie 1992 r. Natomiast należało w pełni wyposażyć kościół. Dlatego też czekaliśmy z tą uroczystością, aż to się stanie. Zbiegło się to z jubileuszem 450-lecia powstania „Hosianum”. Seminarium jest wspólnotą, z której alumni wychodzą jako księża. Oni uczą budować, stają się pasterzami i tworzą wspólnoty parafialne w sensie duchowym i materialnym - mówi ks. Rabczyński.
Na zakończenie uroczystości - już po Mszy św. - klerycy przedstawili Misterium Męki Pańskiej.