Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jan Paweł II in Memoriam przejdź do galerii

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbył się uroczysty koncert Requiem Alfreda Schnittke.

Wyjątkowy koncert poświęcony było papieżowi Polakowi, stąd tytuł „Jan Paweł II in Memoriam”. Było to pierwsze wykonanie w stolicy Warmii i Mazur Requiem - Mszy żałobnej skomponowanej przez Alfreda Schnittke (1934-1998), kompozytora i pianistę pochodzenia rosyjsko-niemiecko-żydowskiego.

Schnittke jest zaliczany do czołowych przedstawicieli postmodernizmu w muzyce; 14-częściowe Requiem skomponował w 1975 roku, odszedł w nim od technik awangardowych, starał się za to połączyć różne style, by zatrzeć granicę między muzyką poważną a rozrywkową.

W konkatedrze wystąpił chór Collegium Musicum oraz orkiestra Sinfonia Varmiensis pod dyrekcją Janusza Wilińskiego. Jako soliści wystąpili Joanna Sołowiej, Maria Malinowska, Aleksandra Gudzio oraz Robert Sarlej.

- Koncert wywarł na mnie ogromne wrażenie. W zasadzie sam się zastanawiam, czy można to nazwać koncertem. To była niezwykła modlitwa - mówił po koncercie Władysław Drzewiecki. - Bardzo dobrze, że takie wydarzenia dzieją się w kościołach. To tutaj jest idealny klimat sakralny, który w połączeniu ze wspaniałą muzyką sprawia, że wrażenia są niesamowite - dodaje Anna Staszczuk.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama