Nowy numer 24/2018 Archiwum

TIR-y zablokowały "szesnastkę"

Warmińsko-mazurscy przewoźnicy na dwie godziny mocno spowolnili ruch na drodze z Olsztyna do Barczewa.

Konwój 30 ciężarówek skutecznie utrudnił ruch na DK 16. Była to forma protestu przeciwko wprowadzonym w Niemczech przepisom, według których minimalna płaca wynosi 8,5 euro za godzinę. Stawka ta dotyczy również polskich przewoźników, których kierowcy przejeżdżają przez Niemcy.

Jak podkreślali protestujący, nie chodzi tylko o płacę minimalną. - Chodzi choćby o ryczałty za noclegi w Niemczech, choć kabiny ciężarówek spełniają wymogi konieczne do wypoczynku - zaznaczają przewoźnicy.

Dodają też, że duże straty powoduje u nich rosyjskie embargo, które utrudnia poruszanie się m.in. po rynkach rosyjskim i białoruskim. Do swoich postulatów protestujący włączyli żądanie kontynuowania przebudowy DK nr 16.

Polskie firmy obecnie kontrolują 25 procent rynku przewozów w Unii Europejskiej. Zdaniem protestujących wprowadzane przez inne kraje przepisy służą nie poprawie warunków pracowników, ale walce o rynek.

Obecnie przewoźnicy z wielu krajów Europy (m.in. Polski i Czech) protestują w Brukseli przeciwko wprowadzonym w Niemczech przepisom.

Komisja Europejska zażądała od naszych zachodnich sąsiadów wyjaśnień, a potem zdecyduje, czy niemieckie przepisy są zgodne z unijnym prawem. Obecna procedura spowodowała wstrzymanie stosowania tych przepisów. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma