Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wykłady dla wszystkich

Od kwietnia ruszają na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie Disputationes Theologicae, czyli cykl wykładów otwartych.

Przed wakacjami odbędą się dwa wykłady. W czerwcu odbędą się także Dni Interdyscyplinarne, które są organizowane na wydziale od wielu lat. Przyjeżdżają na nie naukowcy reprezentujący różne dziedziny naukowe i prowadzą dyskusję na temat zagadnień z pogranicza wielu dyscyplin.

Pierwszy wykład otwarty będzie wygłoszony 15 kwietnia w gmachu wydziału teologii na Redykajnach. Prelegentem będzie ks. dr Zdzisław Kieliszek. – Proponuję temat „Immanuela Kanta poczucie humoru”. Mając na uwadze regularność i przewidywalność trybu życia Kanta, nie może dziwić, że jest on zwykle przedstawiany niezwykle sucho. Filozofa ukazuje się często jako osobę, która prowadziła zastygłe życie. Dlatego też, jak się wydaje, interesujące może być dla słuchacza pytanie o kantowskie poczucie humoru – mówi ks. Kieliszek.

– Jest to próba popularyzacji tego, co my na wydziale robimy. W ten sposób chcemy otworzyć się na różne środowiska i osoby. Często ludzie nie wiedzą o naszych działaniach i badaniach naukowych – mówi ks. prof. Marian Machinek. – Chcemy, aby nasi pracownicy dzielili się tym, nad czym aktualnie pracują naukowo. Na tyle, na ile może to stanowić przedmiot zainteresowań dla osób nie zajmujących się teologią. Jednocześnie jest to płaszczyzna dialogu – wyjaśnia.

W planie jest dobór tematów i prelegentów, które będą inspirujące. Nie chodzi o podejmowanie szczegółowych tematów teologicznych, tylko teoretycznych, ale dotyczących przede wszystkim ludzkich spraw. Ważnym wymiarem podejmowanych zagadnień będzie także aktualny dyskurs społeczny, toczący się w naszym kraju. Wykłady mają być dostosowane do słuchaczy, którzy nie są teologami.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama