Nowy numer 44/2020 Archiwum

Katechizujące parafie

Już od jesieni rozpoczną się w warmińskich parafiach katechezy dzieci i młodzieży. Dyskutowali o tym księża i katecheci podczas rejonowych konferencji, które odbyły się w całej archidiecezji.

Tradycyjnie w okresie wiosennym odbyły się konferencje skierowane do księży katechetów, które poświęcone były tym razem tematowi katechezy parafialnej. Każde spotkanie rozpoczynało się nabożeństwem przed Najświętszym Sakramentem, po czym uczestnicy wysłuchali wykładu ks. prof. Piotra Duksy.

Tegoroczne spotkanie związane jest z planem rozpoczęcia od jesieni w warmińskich parafiach spotkań katechizujących dzieci i młodzież. – Ci, którzy myśleli, że wystarczy katecheza w szkole, mylili się – mówił ks. Duksa. Okazuje się, że we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest ta forma katechizacji, oprócz Lichtensteinu. Najwięcej, gdyż aż 70 proc. wiernych, uczestniczy we Włoszech. Natomiast najmniejszy procent katolików zainteresowanych katechezą parafialną jest na Węgrzech – około 15 proc.

Prelegent przypomniał nauczanie Kościoła na powyższy temat. – Jan Paweł II pisał, że pierwszym miejscem katechezy jest parafia – mówił. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z tematyką, która jest zalecana dla dzieci i młodzieży w poszczególnych przedziałach wiekowych. Według wytycznych Kościoła w ciągu roku powinno odbyć się 8 spotkań. – W naszej archidiecezji katecheza dla dorosłych już funkcjonuje w pewnym stopniu. Odbywa się ona w ramach wspólnot i stowarzyszeń przy poszczególnych parafiach. Są także spotkania z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. i młodzieży przed przyjęciem sakramentu bierzmowania – mówił ks. prof. Duksa.

Podczas konferencji można było się także dowiedzieć  jakie materiały pomocne w prowadzeniu katechezy parafialnej są obecnie dostępne na rynku polskim. Po wykładzie odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy dzielili się swoimi uwagami, a nawet dawali świadectwo z działalności katechetycznej. Podsumowania dokonał ks. abp Józef Górzyński. – To jest pewien trud, który nas czasem niepokoi, nawet przeraża, ale on jest błogosławiony. Myślę, że Jezus stawia przed nami wyzwanie, które każe nam przemyśleć nie tylko katechezę. Tego, co mówimy na temat katechezy parafialnej nie da się sprowadzić tylko do wiedzy na temat Pana Boga, ale chodzi o cały wymiar duszpasterskiego zaangażowania – mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama