Dziś w archidiecezji warmińskiej odczytujemy aktualność postaci św. Wojciecha.
W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski i archidiecezji warmińskiej, w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Wojciech Ziemba.
W tę uroczystość wpisały się również dwa ważne wydarzenia: święto patronalne abp. Wojciecha Ziemby oraz obchody 25-lecia Caritas Archidiecezji Warmińskiej. W imieniu prezbiterium warmińskiego życzenia metropolicie złożył ks. Mirosław Hulecki.
- Dziś wspominamy św. Wojciecha. W krótkim życiu szukał miejsca, gdzie posługa w głoszeniu Ewangelii byłaby najbardziej pożyteczna. Znalazł to miejsce w pogańskich Prusach, gdzie na początku misji poniósł śmierć męczeńską. Dziękujemy Bogu za tych, którzy ofiarowali swoje życie za wiarę. Dziękujemy za dzisiejszych ewangelizatorów. Dziękujemy za posługę miłosierdzia Caritas - mówił abp Ziemba.
Homilię wygłosił ks. Paweł Rabczyński, kanonik kapituły katedralnej, rektor WSD „Hosianum”.
W pierwszych słowach nawiązywał do pobytu apostołów w wieczerniku, gdzie trwali oni na modlitwie oczekując Ducha Świętego. Dzień Pięćdziesiątnicy odmienił serca apostołów. Stali się mężni i gotowi podjąć swoje misyjne zadanie. Rozpoczęli dzieło ewangelizacji. - To dzieło ewangelizacji Kościół prowadzi w dalszym ciągu. Następcy apostołów i ich współpracownicy wyruszają wciąż na cały świat, by nauczać wszystkie ludy - mówił ks. Rabczyński.
Podkreślał znaczenie misji św. Wojciecha dla Warmii, Polski i Europy. - Przy relikwiach św. Wojciecha spotykają się cesarz Otton III i Bolesław Chrobry, w obecności legata papieskiego. Było to spotkanie o historycznym znaczeniu, nazwane Zjazdem Gnieźnieńskim. Miało ono nie tylko znaczenie polityczne, ale przede wszystkim religijne, kościelne. Przy grobie św. Wojciecha została proklamowana przez papieża Sylwestra II pierwsza polska metropolia - Gniezno, do której zostały przyłączone biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu - wymieniał.
Nakreślając sylwetkę patrona mówił, iż św. Wojciech „poszedł za Chrystusem i dał piękne świadectwo ewangelizacji ponosząc śmierć męczeńską”. Ponad miłość doczesnego życia postawił on miłość do Jezusa Chrystusa i do drugiego człowieka. - Dziś w archidiecezji warmińskiej odczytujemy aktualność postaci św. Wojciecha w dziele nowej ewangelizacji. Dziękujemy Panu Bogu za dar rekolekcji ewangelizacyjnych i peregrynacji obrazu Matki Miłosierdzia, które zainicjował arcybiskup Wojciech Ziemba. Aktualność postaci św. Wojciecha odnajdujemy w pełnej miłości, poświęcenia i bezinteresownej działalności Caritas Archidiecezji Warmińskiej, która świętuje swoje 25-lecie - mówił ks. Paweł Rabczyński.
Po Mszy św. zgromadzeni kapłani i goście udali się do kurii, gdzie złożono życzenia imieninowe abp. Wojciechowi Ziembie.