Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiuje młodzież z całego świata. Są wśród nich także przedstawiciele krajów arabskich. Zainteresowanie ofertą kształcenia olsztyńskiej uczelni okazali najpierw Saudyjczycy, którzy przez kilka lat przysyłali swoją młodzież do Olsztyna. Teraz jest szansa, że zaczną studiować na Warmii obywatele Omanu.
Delegacja tego kraju odwiedziła władze uczelni i campus studencki. Oman sąsiaduje z Arabią Saudyjską i prawdopodobnie to zaważyło na zainteresowaniu się UWM w Olsztynie, bo kilkuset studentów z tego kraju pobierało nauki w stolicy Warmii i Mazur w ostatnim czasie. Delegacja z Omanu interesowała się między innymi studiami z medycyny, matematyki i informatyki. Prodziekani tych kierunków przedstawili gościom propozycję kształcenia. - UWM to uniwersytet utworzony w stylu klasycznych uniwersytetów amerykańskich, skupiający wiele obszarów nauki. To najlepsza uczelnia w kraju w dziedzinie nauk o życiu - podkreślał rektor prof. Ryszard Górecki.
Obecnie w Polsce studiuje 48 obywateli Omanu. Przedstawiciele zagranicznej delegacji zaznaczyli, że podjęcie studiów przez młodzież z ich kraju służy nie tylko pogłębianiu wiedzy, ale także budowaniu mostów między obydwoma krajami. - Ta wizyta to poznanie wzajemnych możliwości. Jeszcze w 1970 roku w Omanie prawie nie było placówek oświatowych, nie mówiąc o wyższej uczelni. Teraz mamy około 30 placówek oświatowych, w tym instytuty badawcze i szkoły wyższe, ale i to za mało - wyjaśniał Salim Ismail Suwaid, przewodniczący delegacji i jednocześnie członek Rady Państwa.
Goście z Omanu zaprosili władze UWM w Olsztynie do złożenia wizyty w ich kraju, w ramach targów edukacyjnych w Maskacie. Oman jest niewiele mniejszy od Polski, ale mieszka na jego terytorium tylko 3,5 mln mieszkańców. Jego głównym bogactwem jest ropa naftowa. Bardzo wielu młodych Omańczyków odbywa studia w USA, Niemczech, Japonii i innych krajach na całym świecie. Każdy omański student ma obowiązek wyjechać na roczną zagraniczną praktykę.