GN 03/2020 Archiwum

Jedna pielęgniarka na 60 pacjentów

Za kilka lat zabraknie średniego personelu medycznego? Trwa protest pielęgniarek.

W ramach protestu pielęgniarek i położnych w wielu miastach Warmii i Mazur odbywają się akcje informacyjne. Pojawiły się bilbordy, plakaty w komunikacji miejskiej i dalekobieżnej, na których siostry sformułowały swoje żądania. - Będziemy również rozdawać ulotki pod urzędami i szpitalami. Chcemy jak najwięcej osób poinformować o sytuacji pielęgniarek i położnych w naszym regionie - mówi Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych na Warmii i Mazurach.

Podkreśla, że na około 7 tys. zatrudnionych pielęgniarek 3 tys. są w wieku powyżej 50 lat, powyżej 61. roku życia jest ich ponad 400. - W ciągu pięciu lat tyle z nich przejdzie na emeryturę. Jest to niepokojące, bo w ciągu roku pracę w tym zawodzie podejmuje ok. 30 kobiet - wyjaśnia. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że za kilka lat będzie brakowało w szpitalach i przychodniach średniego personelu medycznego.

W Polsce pracuje ponad 200 tysięcy pielęgniarek, które mają powyżej 40 lat. Tylko 5,5 tys. to kobiety w wieku 21-25 lat.

Kolejnym postulatem, który wysunęły pielęgniarki, są zmiany tzw. rozporządzeń koszykowych. - Doskwiera nam rozporządzenie o sposobie wyliczania minimalnych norm zatrudnienia - dodaje Maria Danielewicz. Zbyt mała liczba pielęgniarek przypadająca na 1000 mieszkańców oznacza przede wszystkim nadmiar obowiązków. - Często pielęgniarka ma na dyżurze pod opieką 30, a nawet 60 pacjentów. To stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla niej samej, jak i chorego - wyjaśnia.

Ocenia, że sytuację mógłby poprawić wymóg określenia w kontrakcie szpitala z NFZ liczby pielęgniarek, które muszą pracować na konkretnym oddziale.

W województwie warmińsko-mazurskim na 1000 mieszkańców przypada 4,8 pielęgniarki. W Polsce wskaźnik ten wynosi 5,2. W krajach skandynawskich -12, w Szwajcarii 16. - Ale mamy i miejsca, choćby Elbląg, gdzie wynosi on 1,6 - wyjaśnia.

W swoich postulatach pielęgniarki żądają również podwyżek wynagrodzeń. W szpitalach powiatowych w regionie biały personel zarabia średnio od 1600 do 1900 złotych brutto. Chciałyby dostawać o półtora tysiąca złotych więcej. - Myśmy przyjęły, że gdyby minimalna płaca pielęgniarek została określona na poziomie średniej krajowej w przemyśle, byłaby to zadowalająca sytuacja - mówi przewodnicząca.

Podkreśla, że pacjent ma prawo do jak najlepszej opieki medycznej. - Nie chciałabym, żeby zajmowała się nim pielęgniarka, która jest po 24-godzinnym dyżurze, bo ona musi tyle pracować, żeby zarobić na utrzymanie swojej rodziny - wyjaśnia.

Na Warmii i Mazurach protest popiera Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Siostry z Ogólnopolskiego Związku przygotowują się do strajku generalnego, który ma być we wrześniu. 12 maja planowany jest strajk ostrzegawczy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • ktos
  30.04.2015 19:15
  ŚREDNI to ma rozum autor tego artykulu
  doceń 7
 • elle
  30.04.2015 20:39
  Gender zna swietne rozwiazanie tego problemu - trzeba zmusic mezczyzn do pracy w tym zawodzie za 1600 zl. Ba, tylko jak? Chyba najprosciej bedzie jak pielegniarki zmienia plec ... w dowodzie. Tyle,ze wtedy pielegniarek nie przybedzie - ot kwadratura kola ...
  doceń 1
 • mgrpiel.
  30.04.2015 22:51
  SZOK!!! powiedzcie mi jak dziennikarz może pisać dla społeczeństwa jeśli nie posiada odpowiedniej wiedzy aktualnej? Proszę Pana -"siostra" to niby Pan pisze o swojej rodzonej? czy o zakonnej? Chciałabym Pana poinformować, że jak Pan wie -ludzie korzystają z internetu, bankomatów itd...i jest to normalna rzecz...
  Wyjaśnię- słowo siostra ni jak się ma do pielęgniarki-polecam lekturę i trochę chęci by być na bieżąco....
  I jeszcze jedno: średni personel-żenada!!! Mam dwa fakultety(pedagogikę pracy i pielęgniarstwo), dwie podyplomówki(marketing i zarządzanie oraz bezpieczeństwo w sieci i administrowanie bazami danych, specjalizację zakończoną egzaminem państwowym, kilka kursów np. ekg, leczenia ran, anestezjologiczny, opieki paliatywnej....znam rosyjski, włoski, hiszpański,niemiecki- a Pan mi mówi, że jestem personel średni
  .....
 • pielęgniarka
  04.05.2015 17:26
  Jestem pielęgniarką, i nie rozumiem co złego jest w zwracaniu się do pielęgniarki-siostro, to nie jest obraźliwe.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama