Nowy numer 43/2020 Archiwum

Światła na lotnisku

Pierwszy raz uruchomiono światła nawigacyjne na budowanym porcie lotniczym w Szymanach.

Tego wieczora na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach po raz pierwszy rozbłysły światła nawigacyjne na podejściu do lądowania i na drodze startowej. Przejeżdżający drogą znajdującą się w pobliży lotniska zwalniali, aby przyjrzeć się stalowym konstrukcjom z lampami.

Każde lotnisko użytku publicznego musi posiadać oświetlenie nawigacyjne, które służy do naprowadzania samolotów na drogę startową. Światła, w zależności od usytuowania, mają różną barwę: na progu drogi startowej - zielone, na końcu drogi startowej - czerwone, na podejściu do lądowania oraz na krawędziach drogi startowej co 30 metrów - białe.

W przypadku braku zasilania musi zadziałać awaryjny system zasilania.

System oświetlenia podejścia kategorii I w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury jest jednym z elementów podlegających certyfikacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a jego koszt to ok. 5 mln zł netto.

W uroczystości inauguracyjnej na lotnisku wzięli udział m.in. przedstawiciele władz województwa warmińsko-mazurskiego, urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy i starostwa powiatowego w Szczytnie, służb Powiatowej Policji w Szczytnie, Nadleśnictwa Szczytno oraz Nadleśnictwa Wielbark.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama