Nowy numer 25/2018 Archiwum

Współczesna ambona

W Olsztynie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Sacrum w mediach. Komunikacja-Prowokacja-Profanacja”.

- W naszej katedrze realizujemy projekt naukowy „Sacrum w mediach” i ta konferencja jest podsumowaniem naszego projektu - mówi o. dr Mirosław Chmielewski z Katedry Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL. - Jest to bardzo ważny temat - jak komunikować, pokazywać sacrum, żeby nie dokonała się desakralizacja. Jak reagować na rzeczy, które są prowokacją, profanacją, a nawet bluźnierstwem - tłumaczy o. Chmielewski.

Konferencja rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. Następnie w kilku sekcjach naukowych prelegenci starali się przedstawić nie tylko jak wygląda obecnie obraz sacrum w mediach, ale też pedagogiczny aspekt sacrum, manipulacje w mediach oraz sacrum w cyberprzestrzeni czyli katolicy na Twitterze, YouTube jako narzędzie Nowej Ewangelizacji albo memy jako forma przekazu wiary.

- Sacrum czyli to, co jest dla nas święte, przenika świat mediów i osoby odpowiedzialne za sacrum stoją przed wyzwaniem jak mogą te media wykorzystać, jaki wyznaczyć cel, by pokazać ludziom sacrum. Przestrzeń sakralna w mediach nie może zostać wypaczona, zepchnięta na margines czy nawet przemilczana. Jeśli zignorujemy te wielkie narzędzia jakimi są media, to zignorujemy współczesną ambonę - twierdzi ks. Dariusz Sonak.

- Obecnie rodzi się model religii jakby antysystemowy: mój własny, który ja sobie układam, ja sobie ustalam co jest sacrum, co jest prawdą. Przekazy medialne niosą propozycje formowania czy wręcz formatowania ludzi dla określonego sacrum, a zdarza się, że same media stają się sacrum - ostrzega o. Chmielewski.

- Wiara staje się najskrytszą, najbardziej intymną sprawą człowieka. Nic innego - polityka czy pieniądze - nie kreuje takich emocji, takiego zbulwersowania jak moja intymna sfera. Stąd wiele osób wyprowadza prawo do obrony tej sfery, a inni prawo do ataku - mówi ks. dr Marek Jodkowski z Katedry Teologii Moralnej i Etyki UWM w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Malkoolm
    14.06.2015 11:38
    Miałem zaszczyt być uczniem Księdza Marka Jodkowskiego, który jest na zamieszczonym w artykule zdjęciu. Wspaniały człowiek i kapłan z powołania!
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma