W Olsztynie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Sacrum w mediach. Komunikacja-Prowokacja-Profanacja”.
- W naszej katedrze realizujemy projekt naukowy „Sacrum w mediach” i ta konferencja jest podsumowaniem naszego projektu - mówi o. dr Mirosław Chmielewski z Katedry Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL. - Jest to bardzo ważny temat - jak komunikować, pokazywać sacrum, żeby nie dokonała się desakralizacja. Jak reagować na rzeczy, które są prowokacją, profanacją, a nawet bluźnierstwem - tłumaczy o. Chmielewski.
Konferencja rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński. Następnie w kilku sekcjach naukowych prelegenci starali się przedstawić nie tylko jak wygląda obecnie obraz sacrum w mediach, ale też pedagogiczny aspekt sacrum, manipulacje w mediach oraz sacrum w cyberprzestrzeni czyli katolicy na Twitterze, YouTube jako narzędzie Nowej Ewangelizacji albo memy jako forma przekazu wiary.
- Sacrum czyli to, co jest dla nas święte, przenika świat mediów i osoby odpowiedzialne za sacrum stoją przed wyzwaniem jak mogą te media wykorzystać, jaki wyznaczyć cel, by pokazać ludziom sacrum. Przestrzeń sakralna w mediach nie może zostać wypaczona, zepchnięta na margines czy nawet przemilczana. Jeśli zignorujemy te wielkie narzędzia jakimi są media, to zignorujemy współczesną ambonę - twierdzi ks. Dariusz Sonak.
- Obecnie rodzi się model religii jakby antysystemowy: mój własny, który ja sobie układam, ja sobie ustalam co jest sacrum, co jest prawdą. Przekazy medialne niosą propozycje formowania czy wręcz formatowania ludzi dla określonego sacrum, a zdarza się, że same media stają się sacrum - ostrzega o. Chmielewski.
- Wiara staje się najskrytszą, najbardziej intymną sprawą człowieka. Nic innego - polityka czy pieniądze - nie kreuje takich emocji, takiego zbulwersowania jak moja intymna sfera. Stąd wiele osób wyprowadza prawo do obrony tej sfery, a inni prawo do ataku - mówi ks. dr Marek Jodkowski z Katedry Teologii Moralnej i Etyki UWM w Olsztynie.