Musieli namalować graffiti, nakręcić spot i nagrać audycję radiową.
Jak zrobić, by szkoła nie była nudna, wiedzą nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Nidzicy. Dzięki swoim pasjom, którymi potrafią zarazić swoich uczniów, budują nie tylko więź z wychowankami, ale też i przekazują wiedzę o współczesnym świecie.
- Uczę języka polskiego, ale też prowadzę w szkole zajęcia artystyczne. Pomyślałam, że trzeba połączyć obie dziedziny, uczynić coś, by zaangażować młodych, wzbudzić chęć działania - mówi Anna Czarzasta. Tak powstał w szkole projekt obejmujący zagadnienia ze świata kultury i mass mediów.
- W tym roku zorganizowaliśmy turniej „W świecie kultury i mass mediów”, do którego uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowywali się przez ponad miesiąc. Każda z klas wylosowała jedno z mediów, radio, prasę lub telewizję - wyjaśnia.
Kiedy w dniu turnieju wchodziło się do budynku szkoły, od razu można było dojść do wniosku, że szykuje się w niej coś specjalnego. Obok wejścia do pokoju nauczycielskiego ustawione były stoiska. W radiowym stały mikrofony, stare radioodbiorniki, boki wygłuszone były pomalowanymi na czarno foremkami do jajek. Można było przeczytać informacje o historii radia i otrzymać zaproszenie na turniej klas.
Obok było stoisko z prasą. Pełno gazet, dzienników, tygodników i miesięczników. Był parasol z gazet i sukienka. Na stoisku telewizyjnym uwagę przykuwał stary znak graficzny z hasłem „Przepraszamy za usterki”, który dobrze jest znany z czasów PRL-u.
Przez miesiąc uczniowie z klas przygotowywali się do konkurencji. Musieli namalować graffiti oddające charakter klasy, nakręcić spot reklamujący szkołę i nagrać audycję radiową „Co słychać w naszej szkole”. Wszystkie prace zaprezentowali podczas turnieju.
Uczniowie rywalizowali również w quizie wiedzy. Musieli wykazać się znajomością dziennikarzy, aktorów i programów telewizyjnych. Ale również, na podstawie wyświetlanych zdjęć, odgadnąć, jakie to muzeum czy teatr. Na koniec poszczególne klasy odegrały przygotowany spektakl teatralny.
- Wszystko to, co widzieliśmy, uczniowie tworzyli samodzielnie. Pisali scenariusze, dialogi. Jak widać młodzi mają niezwykłe poczucie humoru, jak i wiedzę, i ciekawe pomysły - mówi Beata Dabrowska.
Turniej wygrała klasa III c. W nagrodę pojedzie do Radia Olsztyn, by zwiedzić rozgłośnię i nagrać audycję. Wszystkie konkurencje były oceniane przez jury, którego przewodniczącym był reżyser Bartłomiej Żmuda, a członkami pisarz i dziennikarz Krzysztof Kozłowski oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nidzicy Artur Pacuszka.