W Barczewie odbył się XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.
- Muzyka Feliksa Nowowiejskiego jest fragmentem naszej tradycji i tożsamości lokalnej, regionalnej i narodowej. Uszlachetnia dusze, łagodzi obyczaje, budzi w sercach pragnienie dobrych uczynków, łączy wielu ludzi - twierdzi burmistrz Barczewa Lech Jan Nitkowski.
W tym roku w festiwalu wzięło udział 11 chórów. Chórzyści koncertowali nie tylko w samym Barczewie, ale pojawiali się w wielu miastach Warmii, festiwalowi towarzyszyła również Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura muzyczna Warmii i Mazur” pod hasłem 70 lat muzyki na Warmii i Mazurach 1945-2015.
Pierwszy taki festiwal odbył się w 2002 roku.
Jak podkreślają organizatorzy głównym celem festiwalu jest upamiętnienie postaci Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie, zachowanie dziedzictwa kulturowego, a także upowszechnianie kultury w zakresie muzyki dawnej i współczesnej i edukacja kulturalna młodzieży szkolnej i mieszkańców regionu w zakresie muzyki wokalnej a cappella różnych epok i stylów.
Koncert galowy odbył się w kościele św. Anny w Barczewie, gdzie na początku połączone chóry dyrygowane przez prof. Benedykta Błońskiego odśpiewały Rotę, najsłynniejszy utwór, do którego napisał muzykę Feliks Nowowiejski.
Jury oceniając poszczególne zespoły brało pod uwagę motorykę utworów, intonację, retorykę, ekspresję muzyczną oraz dobór repertuaru. Grand Prix XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego trafiło do Chóru Lira Liceum nr 66 z Mińska na Białorusi pod dyrekcją Eleny Latsapnevej, która została też uhonorowana nagrodą specjalną dla najlepszego dyrygenta.