Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Belgijka na zakończenie

Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie podsumowało 11 edycję akcji Pola Nadziei, w której uczestniczyli wolontariusze ze szkół z Olsztyna i okolic. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej, a koncelebrował ks. prał. Janusz Budyn.

Dziękując za całoroczną pomoc wolontariuszom, ks. Paweł podkreślił, że taka służba jest czymś wyjątkowym szczególnie dla osób chorych. Odniósł te słowa do przesłania, jakie niosło ze sobą życie i służba św. Brata Alberta. Za oprawę muzyczną Mszy św. odpowiedzialny był zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ornecie, którego opiekunem była Janina Krzyżanowska, a także dwie uczennice z Olsztyńskiej Szkoły Muzycznej - Zofia Falkowska i Maria Szeląg.

- Ważnym akcentem w naszym podsumowaniu było zaangażowanie młodzieży w debatę o tematyce hospicyjnej, którą poprowadził Sebastian Polakowski, katecheta jednej ze szkół olsztyńskich. Pytania były związane z posługą osobom cierpiącym, ważnej służbie drugiego człowieka wobec chorych, a także wyobrażeniu o samym miejscu, jakim jest hospicjum. Taki element edukacyjny to niewątpliwie praca na rzecz przyszłej wrażliwości młodych ludzi - mówi Anna Bałazy z warmińskiej Caritas.

Zwieńczeniem podsumowania był taniec „belgijka”, który zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej we Wrzesinie pod okiem Jacka Kowalskiego.

W tegorocznej akcji wzięło udział około 250 wolontariuszy, aktywnie wspierając kwesty na rzecz pacjentów hospicjum, a także inne inicjatywy, takie jak organizacja paczek na mikołaja i Dzień Dziecka, pomoc w pracach biurowych czy wizyty w domach osób chorych. Podczas zbiórek zebrano w tym roku kwotę  31.789,64zł.

Każdego roku w ramach akcji żonkilowej ogłaszany jest konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej. Podczas podsumowania akcji był też czas na rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu fotograficznego „Uwiecznić nadzieję”, w którym dzieci przygotowały albumy z przebiegu akcji w ich szkołach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej dziękuje wszystkim wolontariuszom i ich opiekunom za całoroczną pracę i serce okazane hospicjum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy