Nowy numer 4/2021 Archiwum

Złoty Adam

- Cieszy nas, że poza Warszawą istnieje ośrodek szermierki na wózkach - mówi dr Tadeusz Nowicki.

Adam Gaszyk, zawodnik UKS „Hajduczek”, który ze względu na swoją niepełnosprawność trenuje szermierkę na wózkach, wziął udział w Integracyjnym Turnieju Szermierczym „Sadyba CUP” w Warszawie. W swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce i wrócił do Olsztyna ze złotym medalem.

- Szermierka na wózkach to elegancka, bardzo dynamiczna i widowiskowa dyscyplina sportu. Wbrew nazwie, nie jest to sport wyłącznie dla osób poruszających się na co dzień na wózkach. Na całym świecie trenują ją również osoby po amputacji. Na czas pojedynku siadają one na specjalistycznych wózkach do walk - wyjaśnia trener UKS „Hajduczek” Adam Sobczyk.

Integracyjny Turniej Szermierczy „Sadyba CUP” organizowany jest nieprzerwanie od 2004 roku na warszawskim Mokotowie i jest jedynym takim turniejem w Polsce. Zawody te mają charakter integracyjny, tzn. że zawodnicy niepełnosprawni mogą startować razem z szermierzami sprawnymi. Taka rywalizacja jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalistycznych platform szermierczych oraz następującej reguły: „Jeśli zawodnik niepełnosprawny spotyka się z zawodnikiem pełnosprawnym, to obaj walczą na wózku”. Trzydniowym zmaganiom szermierzy towarzyszy rodzinny piknik szermierczy z licznymi atrakcjami dla miłośników białej broni.

- Adaś walczył w grupie szermierzy na wózkach i zajął pierwsze miejsce. Na ogół zawodnicy z Warszawy wygrywają te zawody, a tu mamy dobrego zawodnika i profesjonalnego trenera z Olsztyna. Cieszy nas, że poza Warszawą istnieje ośrodek szermierki na wózkach - mówi dr Tadeusz Nowicki, koordynator tej dyscypliny w Polsce.

Podkreśla, że osoby niepełnosprawne trenujące szermierkę lepiej sobie radzą w życiu, nie poddają się, są waleczne w pokonywaniu trudów życia. - Trzeba zachęcać od uprawiania tego sportu. Człowiek uczy się porażek, a kiedy osiąga sukces, nabiera poczucia wartości. A zwycięstwo uskrzydla - dodaje.

W sumie w „Sadyba CUP” wystartowało ponad 120 zawodników w różnych kategoriach wiekowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama