Nowy numer 44/2020 Archiwum

Susze i upały

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdza zagrożenie suszą rolniczą w uprawach zbóż jarych.

Z raportu instytutu wynika, że w 56 gminach województwa warmińsko-mazurskiego odnotowano spadek klimatycznego bilansu wodnego poniżej krytycznych wartości dla zbóż jarych. Rolnicy już teraz złożyli do wojewody warmińsko-mazurskiego prawie 1400 wniosków o oszacowanie strat w uprawach; dotyczą one nie tylko zbóż jarych, ale również innych upraw.

Wojewoda uruchomił prace specjalnej komisji, która zajmie się szacowaniem strat powstałych przez suszę. Po oszacowaniu strat przez komisję producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, mogą korzystać z różnych form pomocy, m.in. z preferencyjnych kredytów, ulg w składkach ubezpieczenia społecznego KRUS oraz ulg w podatku rolnym.

Obecny tydzień to również fala upałów - temperatura będzie wynosić ponad 30 stopni C, a w sobotę temperatura maksymalna wyniesie od 34 do 37 stopni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama