Nowy numer 14/2021 Archiwum

Zbiórka na rozbiórkę

Trwa zbiórka pieniędzy na zdemontowanie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie.

Radni z Pieniężna o rozbiórce pomnika radzieckiego generała zdecydowali już w styczniu 2014 roku. Od tamtego czasu jednak zaktywizowała się jednak strona rosyjska - MSZ Rosji wyraziło głębokie oburzenie, w Pieniężnie pojawiły się delegacje, nasi sąsiedzi zaczęli organizować tu uroczystości, odnowili również pomnik generała.

W tym roku Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna, zgodnie z prawem budowlanym, wystąpił do starosty braniewskiego o pozwolenie na rozbiórkę pomnika gen. Czerniachowskiego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poparło stanowisko Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i Radę Miasta Pieniężno w tym zakresie. W połowie czerwca starosta braniewski wydał pozwolenie na rozbiórkę.

- Gmina sama nie może prowadzić zbiórki publicznej pieniędzy i zdecydowaliśmy się na jej przeprowadzenie przez organizację pozarządową. Po długich rozważaniach uznaliśmy, że najbardziej odpowiedni do tego będzie Warmińsko-Mazurski Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - mówi burmistrz K. Kiejdo. - Chcemy trochę odwrócić historię i obecną sytuację - na pomniku jest napisane, że zbudowało go wdzięczne społeczeństwo. Teraz społeczeństwo ma prawo wyrazić swoje zdanie i wziąć udział w tym projekcie - zaznacza burmistrz Pieniężna.

Kosztorys obejmuje kwotę 70 tys. zł - w tej kwocie zawiera się nie tylko zburzenie pomnika, ale również rekultywacja terenu. - Chcemy tam postawić obiekt, który będzie łączył, a nie dzielił - mówi Kazimierz Kiejdo.

Pieniądze można wpłacać na specjalnie utworzone konto 42 2030 0045 1110 0000 0412 2140 Tytułem: „Darowizna - budowa miejsca pamięci ofiar wojen i represji w Pieniężnie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama