Nowy numer 24/2018 Archiwum

Gdzie ci Krzyżacy?

W sobotę archeolodzy zaczynają prace badawcze na polach bitwy pod Grunwaldem.

Pierwsze systematyczne badania archeologiczne prowadzone były pod Grunwaldem od 1958 r. z przerwami do 1990 r. W ubiegłym roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wznowiło badania, zastosowana została metoda nieinwazyjna, głównie za pomocą wykrywaczy metali.

W 2014 r. prace były prowadzone pod hasłem: „W poszukiwaniu Doliny Wielkiego Strumienia” - Jan Długosz w „Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego” pisał, że zasadnicze starcie miało miejsce w Dolinie Wielkiego Strumienia. Problem w tym, że teraz takiego strumienia nie ma i nie wiadomo, gdzie się znajdował. Międzynarodowa ekipa (badacze z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Polski) strumienia co prawda nie znalazła, ale organizatorzy i tak byli zadowoleni. - W archeologii jest tak, że wynik negatywny też jest wynikiem. Jakąś część terenu możemy już wyłączyć, jesteśmy coraz bliżej. Szukamy dalej - mówi dr Piotr Nowakowski, kierownik prac archeologicznych.

Już w ten weekend badacze wracają na pola Grunwaldu, by dalej prowadzić prace. Druga edycja badań (ubiegłoroczne badania zostały bardzo wysoko ocenione w środowisku naukowym) odbędzie się pod hasłem „W poszukiwaniu krzyżackiego obozu”, a badacze będą pracować na terenach położonych na zachód od Kaplicy pobitewnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma