Bałdy zerkają w kosmos

W Bałdach, małej wiosce nieopodal Olsztyna, powstała pierwsza w Polsce stacja radioastronomiczna. Wykonawcą jest polskie konsorcjum naukowe Polfar.

W najbliższych latach w ramach tego projektu mają powstać jeszcze dwie podobne stacje w okolicach Karkowa i Poznania. W realizację projektu zaangażowanych jest wiele podmiotów naukowych – w tym również UWM w Olsztynie.

Trzy polskie stacje badawcze będą częścią europejskiego systemu LOFAR, którego siedziba mieści się w Holandii.

Jest to wieloantenowy radioteleskop wykorzystujący zjawisko interferencji fal radiowych. W jego skład wchodzi 25 tys. anten podzielonych na 36 ośrodki w różnych miejscach Europy.

Wszystkie stacje połączone są superszybką siecią komputerową. Dana zebrane w różnych częściach Europy gromadzi i przetwarza superkomputer, który znajduje się na uniwersytecie w Groningen w Holandii.

Anteny LOFAR-u badają wszechświat za pomocą słabo zbadanych, bardzo niskich częstotliwości. Pozwoli to na badania dotychczas niemożliwe w ziemskich laboratoriach. LOFAR bada bardzo dalekie zakątki wszechświata, m.in. obiekty, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu. Wyniki jego badań są jednak pomocne nie tylko w kosmologii, ale także w innych naukach – badaniach nad czasem, fizyce solarnej, badaniach promieniowania kosmicznego, jonosfery, błyskawic, a nawet w rolnictwie. 

O Bałdach zrobiło się głośno na świecie. Informację o uniwersyteckiej stacji radioastronomicznej umieszczono na pierwszym miejscu na internetowej stronie Netherlands Institute for radio Astronomy (ASTRON), najbardziej prestiżowego instytutu astronomicznego w Europie, którą dziennie odwiedza ok. miliona osób. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..