Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ty też możesz być bohaterem

W ZESZŁYM roku do pomocy włączył się prawie milion Polaków. Czy za 100 dni pobijemy kolejny rekord?

Szlachetna Paczka działa od 15 lat. Akademia Przyszłości, inny projekt Stowarzyszenia „Wiosna” – od 11. To program, który ma przeprowadzać dzieci od porażki w szkole do sukcesów w życiu. Do obu projektów potrzeba wolontariuszy.


Tradycyjnie na 100 dni przed finałem Szlachetnej Paczki w 16 miastach wojewódzkich Polski odbyły się studniówki. – Dzisiejszym wydarzeniem rozpoczynamy kampanię SuperW, czyli poszukiwanie osób, które chciałyby zostać wolontariuszami w Szlachetnej Paczce lub Akademii Przyszłości – mówi Kornel Makarewicz, koordynator akcji w województwie warmińsko-mazurskim.
Zadaniem wolontariusza w Szlachetnej Paczce są przede wszystkim spotkania z rodzinami w trudnej sytuacji, dla których ta pomoc jest realną szansą na zmianę. Obowiązkiem SuperW jest także poszukiwanie darczyńców i współpraca z nimi, organizacja paczki i transport darów.
Akademia Przyszłości to przede wszystkim cotygodniowe spotkania z dzieckiem i pomaganie mu w rozwiązywaniu problemów szkolnych – głównym zadaniem jest odkrycie potencjału podopiecznego i sprawienie, żeby poczuł się wyjątkowy. – Chcemy, by te dzieci miały lepsze życie, żeby czuły się ważne, doceniane, żeby widziały swoje dobre strony. Każdy z nas ma jakieś sukcesy, nawet najmniejsza rzecz, jaką osiągniemy, już jest sukcesem. Dopiero zaczynamy kampanię, a naszym zwycięstwem już jest to, że tylu ludzi przyszło na naszą studniówkę – tłumaczy K. Makarewicz.
Kto może zostać SuperW? Każdy, kto chce i ukończył 18 lat. Trzeba się zarejestrować na stronie www.superw.pl, wybrać, czy chce się zaangażować w Szlachetną Paczkę, czy Akademię Przyszłości, i przejść wdrożenie w działanie. Sami wolontariusze mówią, że największą nagrodą dla nich jest świadomość, że coś się zmienia na lepsze w ich mieście. – Jesteśmy świadkami prawdziwego szczęścia. Radość dzieci, kiedy przywozimy im paczki, jest nie do opisania, ale chyba jeszcze lepiej to widać po dorosłych. Oni też się cieszą, ale dostają oprócz paczki coś więcej – nadzieję, że może być lepiej. Mimo nieszczęścia w życiu czy niepowodzeń widzą, że można inaczej, że jest szansa, że otaczają ich również dobrzy ludzie – mówi Marek, wolontariusz.
Niektórzy o SuperW mówią, że to są bohaterowie naszych czasów. I jest ich coraz więcej. – W ubiegłym roku za cel postawiliśmy sobie zaangażowanie 10,5 tys. wolontariuszy w całej Polsce. W tym roku zdobywamy kolejny szczyt – 11,5 tys. SuperW w Szlachetnej Paczce i 2 tys. w Akademii Przyszłości. W naszym województwie chcielibyśmy minimum 500 wolontariuszy do Paczki, mamy 26 rejonów działania i 50 wolontariuszy do Akademii Przyszłości – tutaj na razie działamy tylko w Olsztynie – mówi Kornel Makarewicz.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama