75 rektorów przez dwa dni obradowało nad formacją pastoralną kleryków. Podjęto temat przygotowania do ewangelizacji i wyzwań duszpasterskich we współczesnym świecie.
- Przeżywamy ogólnopolską Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Jest to spotkanie, które odbywa się raz w roku i ma swój temat, dotyczący życia Kościoła i formacji przyszłych kapłanów. Jest to także dobra platforma dzielenia się doświadczeniami. Przecież każde seminarium ma swoją tradycję. Są różne sposoby podchodzenia do rzeczywistości seminaryjnej. Podczas naszych spotkań poszukujemy odpowiedzi na trudne pytania, które każdy z rektorów w sobie nosi. Na co dzień spotykamy się bowiem z trudnymi sytuacjami – mówi ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów.
Tegoroczna konferencja skupiła się wokół formacji pastoralnej. W seminarium jest bowiem kilka pionów formacyjnych. Jest podstawowa formacja ludzka, czyli kształtowanie zdrowego człowieczeństwa. Potem praca nad intelektem w ramach studium filozoficzno-teologicznego. Sercem zaś działań wychowawców i wychowanków jest formacja duchowa, prowadząca do żywej wiary i bliskiej relacji z Jezusem. Oprócz tych trzech wymiarów trzeba jednak pamiętać o formacji pastoralnej, czyli duszpasterska, która ma być formą przełożenia tego czego ksiądz doświadcza i dzielenia się tym z wiernymi.
Rektorzy przyglądali się aktualnej formacji pastoralnej w seminariach i starali się dostrzec współczesne wyzwania, jakie stają przed - Młode pokolenie żyje w cyberświecie. To sprawia, że ma często osłabione więzi z rzeczywistością, rodziną i wspólnotą. Młodzi uczą się nowych sposobów komunikacji, ale to może jednocześnie utrudniać komunikację bezpośrednią. Są to dzieci nowego świata. Ten fakt dotyka także w pewnym zakresie życia seminaryjnego. Staramy się dlatego pokazać klerykom, jak mądrze korzystać z multimediów. Do seminarium przychodzą przecież ludzie, którzy od dzieciństwa są związani z komputerem i telefonem komórkowym – mówi ks. Wojciech. klerykami.