Nowy numer 24/2018 Archiwum

Strażacy protestują

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowali akcję protestacyjną.

Olsztyńscy strażacy oflagowali samochody oraz wywiesili banery. Nie mają zbyt wielu możliwości protestu – nie mogą zorganizować typowego strajku, odejść od pracy i przestać wyjeżdżać do pożarów czy wypadków. Protestujący ze Związku Zawodowego Strażaków Florian w Olsztynie zwracają uwagę na problem niezmienianych od lat budżetów, które nie wystarczają m.in. na utrzymanie sprzętu.

Do tego dochodzi problem podwyżek płac, na które strażacy oczekują od kilku lat. – Chodzi też o pracę po godzinach i zwolnienia lekarskie – tłumaczą strażacy. W kwestii płatności za nadgodziny strażacy oczekują 100 proc. stawki, obecnie jest to 60 proc. Kwestia wynagrodzenia na L4 jest bardziej skomplikowana – w jednoznacznej sytuacji, np. gdy strażak złamie rękę podczas akcji, ma wypłacane 100 proc. wynagrodzenia. Ale, jak wskazują strażacy, praca w różnych warunkach – często w deszczu, śniegu, minusowej temperaturze – powoduje, że choroba wychodzi po kilku dniach, a w takiej sytuacji zwykle komisja ocenia, że choroba nie miała związku ze służbą i wynagrodzenie na L4 jest niższe.

Do protestujących strażaków wkrótce dołączą inni funkcjonariusze – w przyszły wtorek, 22 września, przedstawiciele służb mundurowych z całego regionu organizują pikietę przed gmachem Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma