Jak ważne jest to wydarzenie w parafii, widać po obecności ludzi w kościele.
Od dwóch dni trwa w niektórych miastach peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II, którą zainicjowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Po Ostródzie relikwie powitano w Nidzicy, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Następnie, po czuwaniu i modlitwie, przeniesiono je do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Wojciecha.
Podczas czuwania i Eucharystii kościół, mimo przedpołudniowej godziny, był pełen wiernych. - Jak ważne jest to wydarzenie w parafii, widać po obecności ludzi w kościele. A tych ludzi było i jest bardzo wiele - mówi ks. Tadeusz Lewdarowicz, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Wojciecha w Nidzicy.
Relikwie papieża Polaka z parafii zostały w procesji przeniesione do Ośrodka Rehabilitacji Osób z Upośledzeniem Umysłowym im. Jana Pawła II. Do świątyni przyszli niepełnosprawni, część przyjechała na wózkach inwalidzkich. Relikwiarz ks. Lewdarowicz przekazał dyrektor ośrodka Ewie Gałce. - Jesteśmy po prostu wzruszeni. Brak mi słów - mówi E. Gałka.
Wśród zgromadzonych jest kapelan ośrodka ks. Janusz Samsel. - Przygotowywaliśmy się na tę wizytę. Tu uczą się i przyjeżdżają na rehabilitację dzieci i młodzież nie tylko z Nidzicy, ale też i z odległych miejsc. Na pewno Jan Paweł II przekazuje nam naukę, żebyśmy dążyli do świętości, byli wierni Bogu i Maryi - mówi kapelan.
Peregrynacji towarzyszyła wystawa „Rodzina Bogiem silna”, która oparta jest na nauczaniu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego o rodzinie. - Peregrynacja odbywa się pod hasłem: „Budujcie Civitas Christiana”. Słowa te wypowiedział Jan Paweł II 20 kwietnia 1994 r. do pielgrzymów stowarzyszenia. Jedną z intencji jest też modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Oczywiście, modlimy się również za członków naszego stowarzyszenia, sympatyków - mówi Zbigniew Połoniewicz, przewodniczący rady oddziału okręgowego stowarzyszenia.
Program dalszej peregrynacji:
24 września (czwartek)
Szczytno
9.00 - złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II;
10.00-12.00 - nawiedzenie relikwii świętego w Zespole Szkół nr 2, program artystyczny i wystawa towarzysząca peregrynacji;
Olsztyn
17.30 - powitanie relikwii w parafii bł. Franciszki Siedliskiej, ul. Wilczyńskiego 7;
18.00 - Msza św. na rozpoczęcie peregrynacji, po Mszy św. oddanie czci relikwiom świętego.
25 września (piątek)
Olsztyn
9.00-15.00 - wystawa „Rodzina Bogiem silna” towarzysząca peregrynacji w holu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego;
10.00 - Msza św. w kościele pw. bł. Franciszki Siedliskiej;
15.00 - nawiedzenie relikwii u sióstr służek Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie;
17.00 - otwarcie wystawy w siedzibie Oddziału Okręgowego w Olsztynie, ul. Prosta 5/6;
26 września (sobota)
10.00-19.00 - możliwość uczczenia relikwii świętego w sali Oddziału Okręgowego w Olsztynie, ul. Prosta 5/6, wspólna modlitwa członków stowarzyszenia, w tym samym czasie zwiedzanie wystawy „Rodzina Bogiem silna” towarzyszącej peregrynacji.
27 września (niedziela)
Olsztyn
Od godzin porannych do godz. 15 możliwość zwiedzania wystawy „Rodzina Bogiem silna” w bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba;
9.00 - Msza św. w kaplicy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego i oddanie czci relikwiom św. Jana Pawła II;
13.30 - Msza św. dziękczynna za otrzymane łaski i wstawiennictwo św. Jana Pawła II w bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba, po Mszy św. Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Kętrzyn
17.30 - koncert powitalny w wykonaniu Dominika i Jerzego Opalińskich w kościele pw. św. Katarzyny;
18.00 - Msza św. na rozpoczęcie peregrynacji, po Eucharystii możliwość oddania czci relikwiom świętego i zwiedzenia wystawy „Rodzina Bogiem silna”.
28 września (poniedziałek)
Kętrzyn
7.00 - Msza św. w kościele pw. św. Katarzyny;
8.00 - prywatna adoracja;
9.00-10.50 - modlitwa różańcowa z udziałem dzieci i młodzieży kętrzyńskich szkół;
12.00 - Anioł Pański;
13.30 - modlitwa różańcowa;
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i pożegnanie relikwii.