Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rozmodlona Akcja

Członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, ponad 40 osób, odbyli tradycyjną pielgrzymkę do Gietrzwałdu.

– Od 10 lat w ostatnią niedzielę września udajemy się do gietrzwałdzkiego sanktuarium, aby wyprosić potrzebne łaski dla naszego stowarzyszenia. W archidiecezji warmińskiej do Akacji Katolickiej należy około 160 osób – mówi prezes Wojciech Ruciński.

Akcja Katolicka ma zadanie współpracować z hierarchią Kościoła w realizacji misji ewangelizacyjnej, szczególnie na płaszczyźnie życia społecznego. Warmiński oddział jest znany z organizowania m.in. corocznej wenty dobroczynnej na rzecz potrzebujących.

W Gietrzwałdzie pielgrzymi przeżyli najpierw Mszę św., której przewodniczył ks. dr Michał Tunkiewicz. Potem poprowadzili modlitwę różańcową przed obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w intencji stowarzyszenia. Po modlitwach wszyscy uczestniczyli w wykładzie ks. Piotr Srogi na temat: „Ekologia według papieża Franciszka. Główne treści encykliki Laudato Si'”. Prelegent przedstawił treść papieskiego dokumentu, zwracając uwagę na przyczyny kryzysu ekologicznego we współczesnym świecie i wskazania Franciszka, które pomogą go przezwyciężyć.

Zakończenie spotkania odbyło się Hubertówce – gospodarstwie Rity i Leonarda Kostków. Małżeństwo znane jest z pielęgnowania tradycji warmińskiej. Uczestnicy mogli wysłuchać opowiadania na temat myśliwskich zwyczajów na dawnej Warmii. Na zakończenie gospodarze poczęstowali wszystkich pieczonym dzikiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama