GN 03/2020 Archiwum

Ksiądz podejrzany o pedofilię niewinny

Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie umorzyła śledztwo ws. podejrzeń molestowania przez księdza kilkunastu dziewczynek poniżej 15. roku życia.

Sprawa we wszystkich mediach pojawiła się w 2012 roku. Wówczas dyrektor szkoły w Garbnie koło Korsz zawiadomiła policję o możliwości molestowania przez proboszcza spod Kętrzyna kilkunastoletnich dziewczynek. Ksiądz od samego początku twierdził, że nic takiego nie miało miejsca, a cała sprawa jest zwykłym nieporozumieniem. Duchownemu od razu jednak została przyszyta łatka „pedofila”, a sprawa trafiła do prokuratury. Do czasu wyjaśnienia sprawy ksiądz został również zawieszony w obowiązkach proboszcza.

Prokuratorskie śledztwo trwało kilka miesięcy – w trakcie przesłuchań okazało się m.in. że część dziewczynek zgłoszonych jako poszkodowane wcale się za takie nie uważa, a biegła psycholog potwierdziła, że jedna z dziewczynek, które oskarżały księdza, ma tendencje do ubarwiania rzeczywistości i jest bardzo podatna na sugestie innych. Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie pod koniec 2012 r. umorzyła śledztwo, ponieważ w zebranym materiale dowodowym nie znalazła podstaw do postawienia jakichkolwiek zarzutów. Po umorzeniu sprawy i przyjrzeniu się jej przez komisję kościelną, metropolita warmiński w lipcu 2014 r. mianował księdza proboszczem w parafii pod Ostródą.

Sprawą jednak zainteresowali się Prokurator Generalny oraz Rzecznik Praw Dziecka. Na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku śledztwo zostało podjęte na nowo w październiku zeszłego roku – kętrzyńska prokuratura po ponownym zbadaniu sprawy jeszcze raz postanowiła ją umorzyć. 29 września postanowienie utrzymał w mocy Sąd Rejonowy w Kętrzynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Prawnik
  30.09.2015 22:08
  Ks. Maciej ma rację.
 • Prawnik
  01.10.2015 19:32
  Zgodnie z art. 212 § 1 Kodeksu karnego (K.k.): „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Zasadą jest, że każdy podmiot korzysta z domniemania, iż jego zachowanie, działanie jest uczciwe i zgodne z zasadami."
  doceń 16
 • Ps.
  05.10.2015 22:51
  Skoro śledztwo było "ws. podejrzeń molestowania", a nie przeciwko księdzu, to ksiądz nie mógł być przesłuchiwany jako podejrzany, a jedynie jako świadek. Poprawniejszy byłby zatem tytuł: "KSIĄDZ POSĄDZONY PRZEZ DYREKTORKĘ SZKOŁY O PEDOFILIĘ - NIEWINNY" lub "KSIĄDZ NIESŁUSZNIE POSĄDZONY PRZEZ DYREKTORKĘ SZKOŁY O PEDOFILIĘ - NIEWINNY". Szkoda, że redakcja nie widzi różnicy między podejrzanym, a niesłusznie przez kogoś posądzonym.
  doceń 22
 • Leon.
  11.05.2016 09:53
  A kto tak naprawdę rzuca takie oskarżenia warto sprawdzić ??? http://www.rodk.pl/?page_id=24490
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama