Nowy numer 3/2021 Archiwum

Element zaskoczenia

Inaczej jest podczas weekendowych kursów przedmałżeńskich.

Od dłuższego czasu toczy się w Kościele dyskusja na temat przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Podkreśla się ważność tego okresu, by  młodzi dobrze się poznali i świadomie podjęli decyzję o zawarciu małżeństwa.Powstają nowe formy kursu przedmałżeńskiego. Jedną z nich są weekendowe rekolekcje. Takie, w najbliższym czasie, odbędą się w Ośrodku Caritas w Rybakach nad Jeziorem Łańskim. Prowadzić je będzie psycholog ks. Piotr Hartkiewicz.

- Przygotowanie do sakramentu małżeństwa może mieć różne formy. Zazwyczaj, w parafiach, jest to dziesięć spotkań w ciągu kilku miesięcy. Ale kurs przedmałżeński  może być weekendowym spotkaniem. Obie formy mają plusy i minusy. Mnie się bardziej podoba forma weekendowa - mówi ks. Piotr Hartkiewicz.

Pary, które przyjeżdżają na trzy dni do domu rekolekcyjnego, są skupione na sobie i rekolekcjach. Kiedy uczestniczą w kursie przy parafii, poświęcają na przygotowania jedynie godzinę w tygodniu. - Moim zdaniem ta godzina rozmywa się w harmonogramie dnia, w obowiązkach, w codzienności. Czasem wraca się do domu i od razu trzeba podejmować trudności, które nie pozwalają na przemyślenie usłyszanych prawd - wyjaśnia.

Inaczej jest podczas weekendowych kursów przedmałżeńskich. - Młodzi przyjeżdżają w piątek wieczorem. Są razem w sobotę i niedzielę. Tylko i wyłącznie skupiają się na przygotowaniu do sakramentu małżeństwa - dodaje ks. Piotr.

W trakcie kursów, oprócz wykładów, odbywają się zajęcia warsztatowe. - To będzie element zaskoczenia. Co mogę powiedzieć, że osoby, które wcześniej uczestniczyły w naszych kursach, były zdziwione formułą. Ale wyjechały bardzo zadowolone w przekonaniu, że szkoda, iż w kursie przedmałżeńskim można wziąć udział tylko raz - mówi ks. Hartkiewicz.

Podejmowane są zagadnienia życia rodzinnego i małżeńskiego. W rekolekcjach uczestniczy również małżeństwo z wieloletnim stażem, które dzieli się swoim doświadczeniem budowania małżeństwa.

Pierwszy weekendowy kurs przedmałżeński w Rybakach odbędzie się w terminie 23-25 października, kolejne 27-29 listopada i 11-13 grudnia. Uczestnicy weekendu otrzymają zaświadczenie o odbyciu nauk przedślubnych. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.rybaki.caritas.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama