Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kryminalni zaskoczyli sprawcę

Zatrzymali podejrzanego o oszustwo metodą "na syna, który miał wypadek".

Nieustanna kampania informacyjna policji dotycząca wyłudzenia pieniędzy od osób starszych przynosi efekty. Mógł o tym przekonać się oszust aresztowany przez bartoszyckich funkcjonariuszy, którzy zatrzymali 26-latka na gorącym uczynku, gdy odbierał pieniądze.

- Tym razem przestępcy zadzwonili do 63-letniego mieszkańca Bartoszyc i chcieli wyłudzić 93 tys. euro. Do utraty gotówki nie doszło dzięki rozsądkowi i wiedzy poszkodowanego - mówi Anna Fic, rzecznik prasowy KWP w Olsztynie.

Do mężczyzny zadzwonił fałszywy syn i, prawie płacząc, stwierdził, że spowodował wypadek drogowy. Aby uniknąć konsekwencji, potrzebuje 93 tys. euro. Senior od początku podejrzewał, że ma zostać oszukany, dlatego współpracował z pracownicami banku i policjantami. - Powiedział rzekomemu synowi, że pójdzie do banku i wypłaci 4 tys. euro i 15 tys. złotych. Następnie na telefon komórkowy 63-latka zadzwonił inny mężczyzna, który miał odebrać wypłacone pieniądze, dokładnie instruując, jak mają być przekazane - opowiada Anna Fic.

Mieszkaniec Bartoszyc poszedł do banku. Tam opowiedział całą historię, prosząc o pomoc, ponieważ od samego początku podejrzewał, że ma zostać ofiarą oszustwa.

- Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie. Pracownica banku zawiadomiła policję. Na miejscu pojawili się kryminalni, którzy poinstruowali pokrzywdzonego, jak dalej ma się zachowywać, aby nie spłoszyć oszusta. Policjanci pojechali też do kolejnego banku, gdzie za chwilę miał zgłosić się pokrzywdzony, aby naświetlić sprawę obsłudze, by ta zaaranżowała wypłatę pieniędzy. Następnie, zgodnie z planem, 63-latek wyszedł z banku z kopertami wypełnionymi pociętymi papierami i ulotkami. Pojechał w umówione miejsce, aby przekazać je oszustowi - mówi rzecznik.

W chwili przekazywania „pieniędzy” kryminalni zaskoczyli sprawcę. Przy 26-latku zabezpieczono ponad 4 tys. zł oraz kilka telefonów. Mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego usłyszał zarzut usiłowania oszustwa. Policjanci wystąpili z wnioskiem do prokuratury o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Za próbę wyłudzenia pieniędzy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama