Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dbajmy o nasze dziedzictwo

Listopad to czas kiedy odwiedzamy groby bliskich zmarłych. Co z grobami, o których nikt nie pamięta?

Tradycyjnie już 1 listopada na olsztyńskich cmentarzach odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy.

To będzie już 12. edycja publicznej zbiórki. W dotychczasowych zbiórkach, w które co roku włączają się artyści, politycy, dziennikarze i samorządowcy, udało się zebrać prawie 220 tys. złotych.

- Wszyscy powinniśmy dbać o zabytkowe cmentarze, bo to jest nasza historia, to są ludzie, którzy tworzyli przeszłość naszego miasta - mówi dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. Podkreśla, że troska o dawne nekropolie jest naszą powinnością jako gospodarzy tego terenu.

- Czynimy to z powodów humanistycznych, chrześcijańskich, kulturowych. Cmentarze są bowiem ewidentnym i szczególnym pomnikiem kultury, która jest za nami - twierdzi historyk.

Kwesta odbędzie się na cmentarzach: św. Jakuba (przy ul. Wojska Polskiego), św. Józefa (przy ul. Jagiellońskiej), przy ul. Poprzecznej i cmentarzu pod Dywitami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma