Audycja „Gloria FM” jest częścią dłuższego programu katolickiego.
W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. św. Jana Pawła II, w ramach Olsztyńskich Dni Mediów, zaprezentowali się alumni WSD „Hosianum”, mówiąc o wydawanym czasopiśmie „Serce Warmii” oraz audycji „Gloria FM”.
3 marca 2002 r. słuchacze Radia Olsztyn po raz pierwszy mogli wysłuchać audycji „Gloria FM”, która do dziś jest jedyną prowadzoną w radiu publicznym przez kleryków.
Skąd idea? - Był to pomysł, który zrodził się przy okazji Dni Mediów Katolickich, które odbywały się na wydziale teologii UWM. Powstała idea, żeby stworzyć audycję informującą o tym, co się dzieje na wydziale teologii i w WSD „Hosianum”, i w warmińskim Kościele. Cały format programu miał się zamknąć w dziesięciu minutach i być nadawanym w porannym bloku katolickim Radia Olsztyn - wspomina ks. Marcin Sawicki.
Tak się stało i tak jest do dziś. - Przez ponad dwa lata realizowaliśmy audycję. Po roku otrzymaliśmy II nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Programów Katolickich w Łodzi. Formacja w seminarium trwa sześć lat. Nadszedł czas, by przekazać dzieło młodszym kolegom - wspomina ks. Sawicki, obecnie dyrektor Radia Plus Olsztyn.
- Audycja „Gloria FM” jest częścią dłuższego programu katolickiego, który powstał w 1990 r. i jest emitowany na falach Radia Olsztyn. Z nieukrywaną satysfakcją zajmuję się od wielu lat nagrywaniem i montażem tej audycji. Wielu kleryków zostało kapłanami… Miło się współpracuje, choć czasami mniej miło, kiedy szturchają mnie, żebym tak zmontował materiał, by zmieść się z audycją w dziesięciu minutach i żeby jeszcze na końcu były ze dwie minuty muzyki - śmieje się Bogdan Sentkowski, który montuje program.
Od sześciu lat audycję współtworzy diakon Paweł Grzesiak. - Jest to wspaniała forma spędzania czasu, ewangelizacji, dotarcia do innych osób i sprawdzenia się w relacji z mediami - mówi.
- Pamiętam, po pierwszym roku formacji okazało się, że Kamil Wyszyński rezygnuje z prowadzenia „Gloria FM”. Wiadomo, koniec seminarium to wiele dodatkowych zajęć i obowiązków, także jest to naturalny proces. Podszedł do mnie i zapytał, czym bym od następnego roku nie zechciał jeździć z Pawłem do radia. Zgodziłem się chętnie. Choć nadchodzi czas, kiedy i ja będę musiał przekazać ten obowiązek młodszym kolegom - mówi kl. Łukasz Brudzeński.
Zanim przyjdą na nagranie, muszą zastanowić się nad tematyka audycji, choć ta często związana jest z wydarzeniami w seminarium lub podyktowana bieżącym okresem liturgicznym.
„Gloria FM” tworzy sześciu kleryków. Audycję można usłyszeć w niedzielę w programie „Droga/Który przychodzi”, emitowanym o godz. 8.10 i 23.05.