Nowy numer 42/2020 Archiwum

Nominacje na szafarza

W ramach formacji duchowej szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. odbyły się rekolekcje, które zgromadziły 120 mężczyzn z trenu archidiecezji warmińskiej.

W czasie rekolekcji uczestnicy przeżywali wspólnie modlitwy, celebracje liturgiczne i dzielenie się słowem Bożym w grupach.

W rekolekcjach wzięli udział także ci, którzy otrzymali z rąk abp. Józefa Górzyńskiego po raz pierwszy dekrety z mianowaniem na szafarza nadzwyczajnego.

- Często spotykacie się z sytuacją, kiedy ktoś traktuje was jako przedstawicieli Kościoła. Dlatego też konieczność ciągłej formacji, aby potrafić udzielić odpowiedzi na ważne pytania z zakresu wiary. Choć nieraz trzeba kogoś odesłać do proboszcza lub innych kompetentnych osób - mówił na spotkaniu arcybiskup koadiutor.

Kandydatów na szafarzy nadzwyczajnych wybierają w poszczególnych parafiach księża proboszczowie, którzy kierują się potrzebą duszpasterską. Ich najważniejszym zadaniem jest roznoszenie Komunii św. do chorych parafian, a także w wypadku konieczności pomoc przy Jej rozdzielaniu podczas Mszy św.

Cykl formacyjny zakłada cztery spotkania w roku. Co roku też szafarze nadzwyczajni otrzymują dekret, uprawniający ich do udzielania Komunii św. w ciągu najbliższych 12 miesięcy, według uznania miejscowego proboszcza.

Wręczenie dekretów dla pozostałych szafarzy odbędzie się 5 grudnia. Wtedy też po raz pierwszy zostaną wręczone legitymacje, a dla 34 akolitów - krzyże. W lutym przyszłego roku planowane jest spotkanie formacyjne, a w czerwcu - pielgrzymka służby liturgicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama