Podczas konferencji naukowej na temat wysiedleń Polaków z Wileńszczyzny wystąpił dr Bogusław Rogalski, który apelował o podjęcie działań na rzecz ochrony mniejszości polskiej na Litwie.
– Temat, o którym pragnę mówić, jest niepoprawny politycznie, przemilczany, a często zakłamany – mówi. Dr Rogalski zwrócił uwagę, że sytuacja Polaków z każdym rokiem pogarsza się, bo nie są respektowane ich prawa.
Pomimo podpisanego w roku 1994 traktatu granicznego i dobrosąsiedzkiego między Polską a Litwą, który gwarantował poszanowanie praw mniejszości w obydwu państwach, strona litewska – jak mówi dr Rogalski – nie stosuje się do niego.
Największym i najpilniejszym problemem, według prelegenta, jest jednak prawo dotyczące szkolnictwa i języka. Wielu Polaków jest karanych nawet za to, że na terenie swojej posesji umieszcza polską wersję ulicy. – W polskich szkołach zlikwidowano egzamin maturalny z języka polskiego, który był przepustką na studia w Polsce. Jest to bardzo mocne uderzenie. Liderzy mniejszości polskiej na Litwie robią bowiem wszystko, aby odbudować inteligencję wileńską. Z tego powodu odbył się 3 września strajk we wszystkich polskich szkołach – wspomina dr Rogalski.
Media w Polsce nie podjęły tego tematu. Nawet wtedy, gdy nauczyciele i uczniowie przyjechali do Wrześni, aby zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację, w której się znaleźli. Wprowadzone na Litwie ustawodawstwo skierowane jest przeciwko polskim szkołom, co spowodowało pomniejszenie się ich liczby o 60 placówek. – Dotychczasowe władze nie wystosowały ani jednej noty dyplomatycznej w obronie Polaków na Litwie – mówi dr Rogalski. Wszyscy oczekują, że wiele się zmieni wraz z podjęciem obowiązków przez nowy rząd.
Dr Bogusław Rogalski - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce i historyk. Doradca do spraw międzynarodowych Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. W latach 2004-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.