Nowy numer 33/2018 Archiwum

Olsztyn pozbywa się zabytków

Urząd miasta wykreślił z gminnej ewidencji 10 zabytkowych budynków.

To nie pierwszy raz, kiedy Olsztyn wykreśla budynki z listy zabytków. W ciągu ostatnich lat z listy zniknęło w ten sposób prawie 200 pozycji. Takie działanie miasta jest odpowiedzią na petycje mieszkańców. Jak tłumaczą urzędnicy, mieszkańcy chcą wyłączyć swoje nieruchomości z gminnej ewidencji po to, by przeprowadzić różne prace (jak choćby docieplanie budynków czy rozbudowa), na które mógłby się nie zgodzić wojewódzki konserwator zabytków.

Decyzję urząd, oczywiście, konsultował z wojewódzkim urzędem ochrony zabytków, ale akurat w przypadku tej ewidencji konserwator nie ma zbyt wiele do powiedzenia, W Polsce istnieją bowiem trzy listy zabytków - rejestr zabytków, czyli obiekty objęte ścisłą ochroną, ewidencja wojewódzka, czyli te budynki, które konserwator uważa za na tyle cenne, że w przyszłości mogą się znaleźć w rejestrze, oraz gminna ewidencja. W tej ostatniej oprócz zabytków z rejestru i ewidencji wojewódzkiej znajdują się nieruchomości wpisane przez gminę - i te gmina może również samodzielnie wykreślić.

Obecnie gminna ewidencja zabytków w Olsztynie liczy ponad 1200 obiektów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma