Nowy numer 43/2020 Archiwum

Parafialne dziesięciominutówki

Poprzez sztuki starają się ewangelizować i wzbudzać refleksję.

Dla parafii pw. bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie ten rok jest wyjątkowy - cała wspólnota świętuje 25. rocznicę jej erygowania.

Od początku posłaniem duszpasterzy była integracja ludzi, którzy często sprowadzali się do Olsztyna z mniejszych miejscowości. - Tu są blokowiska, w nich jest spora anonimowość. Większość osób nie czuje więzi, zarówno sąsiedzkich, jak i z parafią. Rolą parafii jest być strażnikiem tradycji Kościoła, tradycji narodowej - podkreśla proboszcz ks. Romuald Zapadka.

Jubileusz powstania parafii to okazja nie tylko do wspomnień, ale i do umocnienia jedności z Chrystusem oraz przypomnienia postaci patronki, bł. Franciszki Siedliskiej. - Byliśmy na pielgrzymce w miejscu jej narodzin i wychowania, w Roszkowej Woli i Żdżarach - mówi proboszcz.

W parafii odbyły się również misje, prowadzone w stylu ewangelizacyjnym jako zwieńczenie jubileuszu, które zakończyły się Mszą św. odpustową pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego.

Podczas misji zaprezentowały się wspólnoty działające w parafii. - Ich świadectwa miały szczególne znaczenie. To podsumowanie naszej pracy duszpasterskiej, ale też i spojrzenie w przyszłość, zachęta ku temu, by do nich wstąpić - mówi ks. Romuald.

A wspólnot jest wiele, poprzez Ruch Domowego Kościoła, Odnowę w Duchu Świętym, Żywy Różaniec, Akcję Katolicką, Parafialny Zespół Caritas, Krąg Biblijny, po Oazę dzieci i młodzieży, dziecięce koło misyjne, grupę ewangelizacyjną, schole i grupę teatralną młodzieży. - Od lat kierujemy się zasadą, że parafia to wspólnota wspólnot - dodaje.

Wiele czasu w pracy duszpasterskiej kapłani poświęcają młodzieży. - Założyłem grupę teatralną, bo jestem trochę artystą - uśmiecha się ks. Karol Misiewicz. Młodzi zaczęli działać przy parafii. - Poprzez sztuki staramy się ewangelizować, przekazywać ważne dla nas wartości, wzbudzić refleksję nad czynami i całym życiem - opowiada ks. Misiewicz. Dziś tradycją w parafii są tzw. dziesięciominutówki, czyli krótkie spektakle, niedzielne scenki ewangelizacyjne prezentowane przed Mszą św.

Ks. Romuald Zapadka podkreśla ogromną rolę pracy duszpasterskiej wikariuszy, którzy przez 25 lat posługiwali w parafii.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama