Nowy numer 44/2020 Archiwum

Otwórz oczy wiary

W parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dywitach od września działa Dywicka Szkoła Wiary.

Jest to odpowiedź na dekret metropolity warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby, według którego w każdej parafii naszej archidiecezji od września powinna być prowadzona katecheza dla dzieci oraz młodzieży. - Pomyślałem, że skoro tak, to może warto objąć katechezą również dorosłych - mówi ks. dr Zdzisław Kieliszek.

Słuchacze Dywickiej Szkoły Wiary spotykają się co miesiąc, w czwartki na plebani. Zresztą w każdy czwartek w Dywitach coś się dzieje - jest krąg biblijny, otwarte wykłady, które głoszą nauczyciele akademiccy, a także liturgiczne czwartki, podczas których ks. Kieliszek wyjaśnia teologię Mszy św. - Te spotkania dają konkretne owoce: na niedzielnych Mszach św. pojawiły się komentarze, do służby przy ołtarzu zgłosiło się również kilku starszych panów - mówi ks. Kieliszek.

Grudniowe spotkanie Dywickiej Szkoły Wiary dotyczyło m.in. tego, że do wiary potrzebne są 3 składniki: Boża łaska, akt woli człowieka i ludzki wysiłek. - Każdy z nas dostaje od Boga takie jakby okulary, żeby widzieć boskie ślady w świecie i historii. Na przykład Bitwa Warszawska i 15 sierpnia czy rozwiązanie ZSRR 8 grudnia 1991 roku. Ważny tu jest dzień, 8 grudnia, Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Ktoś, kto ma te okulary wiary dobrze wyostrzone zobaczy w tych i innych wydarzeniach ślad Boga, kto inny powie, że to zbieg okoliczności - opowiadał ks. Zdzisław. Zaznaczył również, że okulary wiary trzeba nieustannie wyostrzać, bo nieużywane mogą stracić na wartości i mocy dostrzegania. - Chodzi o to, żebyśmy pewne rzeczy lepiej widzieli, lepiej rozumieli. Musimy pamiętać, że wiara nieprzemyślana niszczeje, spłyca się, staje się dewocją - tłumaczył zebranym ks. Kieliszek i podkreślał, że bardzo ważne w życiu chrześcijanina jest przyjęcie Ewangelii w pełni, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Więcej o Dywickiej Szkole Wiary w numerze 50. Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama