Nowy numer 4/2021 Archiwum

Przede wszystkim chorzy

– Jesteśmy wezwani do dawania Chrystusa światu. I właśnie w sakramentach jest On obecny najpełniej – mówił abp Józef Górzyński.

W olsztyńskiej konkatedrze odbyła się uroczystość, która zgromadziła nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. posługujących w archidiecezji warmińskiej. Przed Eucharystią w Centrum Pielgrzymkowym św. Jakuba wręczono im dekrety przedłużające uprawnienia na najbliższy rok.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński. Podczas liturgii również wręczył krzyże nowym akolitom. Akolita pełni posługę, służąc diakonowi lub prezbiterowi. Może on również udzielać Komunii św. lub zanosić Wiatyk do chorych lub przewodniczyć nabożeństwu. Ważnym zadaniem akolity jest dbałość o parametry i szaty liturgiczne. W ten sposób jest bezpośrednio włączony w dbałość o należyte przygotowanie liturgii Mszy św. i sprawowanych w kościołach nabożeństwach. Akolita jest z urzędu nadzwyczajnym szafarzem, ale jego uprawnienia są większe.

Na zakończenie Eucharystii szafarze z 25-letnim stażem otrzymali medal arcybiskupa warmińskiego „Prodesse Austo”. Wśród nich znalazł się Jerzy Paczkowski, wieloletni prezes wspólnoty. Oprócz organizowania spotkań formacyjnych i rekolekcji był przez te lata zaangażowany w swojej parafii w Barczewie. – To była przede wszystkich służba chorym. Na początku odwiedzałem z Komunią św. pacjentów Domu Opieki Społecznej, a potem pomagałem kapelanowi w Szpitalu Pomocy Maltańskiej. Nie wszyscy mogli uczestniczyć we Mszy św. i dlatego udawałem się do sal, gdzie przebywali. Ta posługa ludziom chorym była dla mnie najważniejsza – mówi.

Szczególnym momentem było podziękowanie za wieloletnią posługę ks. prof. Władysławowi Nowakowi, który przez 25 lat organizował i formował grupę szafarzy w archidiecezji warmińskiej. – Trzeba było wielkiej wytrwałości i wiedzy, aby dokonać wprowadzenia posoborowych zaleceń w życie Kościoła. Za to wszystko dziękujemy dziś księdzu prałatowi – mówił arcybiskup Górzyński.

Na Warmii posługuje obecnie 260 szafarzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama