Nowy numer 41/2019 Archiwum

Rok 2016 rokiem Feliksa Nowowiejskiego

Feliks Nowowiejski razem z Henrykiem Sienkiewiczem zostali wybrani na patronów roku 2016 w Polsce.

Propozycję ustanowienia roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości – okazją jest 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza.

Propozycję roku Feliksa Nowowiejskiego zgłosiła grupa posłów PSL. Podkreślali oni, że wybitny kompozytor był nie tylko autorem muzyki, ale również bardzo aktywnym działaczem społecznym. W uchwale przyjętej przez Sejm czytamy, że „jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury".

W 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci kompozytora, a w 2017 roku 140. rocznica urodzin.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku (dzisiaj Barczewo), a zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, szambelanem papieskim. Jest autorem muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej oraz hymnu „O Warmio moja miła”, który jest oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna. W rodzinnym domu kompozytora w Barczewie Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, można tam znaleźć wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów.

Pierwszym akcentem obchodów roku Feliksa Nowowiejskiego będzie koncert 18 stycznia (w rocznicę śmierci kompozytora), który w Olsztynie da chór Bel Canto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL