Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rok 2016 rokiem Feliksa Nowowiejskiego

Feliks Nowowiejski razem z Henrykiem Sienkiewiczem zostali wybrani na patronów roku 2016 w Polsce.

Propozycję ustanowienia roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza złożyła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości – okazją jest 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza.

Propozycję roku Feliksa Nowowiejskiego zgłosiła grupa posłów PSL. Podkreślali oni, że wybitny kompozytor był nie tylko autorem muzyki, ale również bardzo aktywnym działaczem społecznym. W uchwale przyjętej przez Sejm czytamy, że „jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury".

W 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci kompozytora, a w 2017 roku 140. rocznica urodzin.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku (dzisiaj Barczewo), a zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, szambelanem papieskim. Jest autorem muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej oraz hymnu „O Warmio moja miła”, który jest oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna. W rodzinnym domu kompozytora w Barczewie Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, można tam znaleźć wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów.

Pierwszym akcentem obchodów roku Feliksa Nowowiejskiego będzie koncert 18 stycznia (w rocznicę śmierci kompozytora), który w Olsztynie da chór Bel Canto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama