Nowy numer 25/2018 Archiwum

Możesz uratować życie

Przez mrozy na Warmii i Mazurach zamarzły już 3 osoby.

Jak co roku na Warmii i Mazurach działa infolinia dla osób bezdomnych.

Pod numerem telefonu 800 165 320 można uzyskać informację na temat wolnych miejsc w noclegowniach, dowiedzieć się, gdzie znajdują się jadłodajnie oraz punkty udzielania pomocy finansowej, prawnej i medycznej.

Infolinię obsługują dyspozytorzy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy w razie konieczności wzywają policjantów, strażaków lub pogotowie ratunkowe. 

Infolinia skierowana jest do bezdomnych, ale służby apelują, by w sytuacji, kiedy widzimy osobę bezdomną śpiącą w nieogrzanych pomieszczeniach czy na zewnątrz, np. w ogródkach działkowych, poinformowali straż miejską lub policję.

Taka interwencja może uratować komuś życie.

Najczęstszymi ofiarami mrozów są osoby bezdomne przebywające poza miejscami zorganizowanej pomocy. Poza niskimi temperaturami, osłabieniem organizmu i ogólnym wycieńczeniem, do śmiertelnego żniwa przyczynia się w dużym stopniu alkohol, który daje chwilowe złudzenie rozgrzania, ale ostatecznie jeszcze bardziej obniża temperaturę ciała. Również z tego powodu bezdomni decydują się spędzić noc na dworze - w noclegowniach bowiem nie można spożywać alkoholu.

Od Sylwestra w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło w Polsce 26 osób, a od listopada 39 osób, na Warmii i Mazurach zamarzły w tym roku 3 osoby.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma