Nowy numer 28/2018 Archiwum

Przyjaciele seminarium

Jak co roku w WSD MW Hosianum w Olsztynie odbyło się noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół "Hosianum".

Stowarzyszenie powstało w 1997 roku z inicjatywy ówczesnego rektora ks. dr. Jana Guzowskiego. - Stowarzyszenie ma na celu szerzenie szeroko rozumianej kultury powołaniowej, wspieranie seminarium przede wszystkim modlitwą, dobrym słowem, również ofiarą - zaznacza ks. dr Paweł Rabczyński, rektor olsztyńskiego seminarium.

Dr Anna Mackowicz, współzałożycielka stowarzyszenia, wspomina, że dawniej (przed podziałem diecezji warmińskiej na archidiecezję warmińską, diecezję ełcką i diecezję elbląską) było mnóstwo kleryków na pierwszym roku. - Uważałam, że potrzebne jest stowarzyszenie osób świeckich, wspierających seminarium nie tylko materialnie, ale przede wszystkim modlitwą, obecnością, współprzeżywaniem formacji duchowej, ale też intelektualnej przyszłych kapłanów. Dlatego włączyłam się w akcję formowania - z początku skromnego - stowarzyszenia, ale jak dzisiaj widać, rozrosło się ono ogromnie. Dzisiaj widzę słuszność tamtych decyzji, ponieważ świeccy chcą uczestniczyć w życiu Kościoła, szczególnie w formacji przyszłych kapłanów - mówi Anna Mackowicz.

W stowarzyszeniu działa ponad 200 aktywnych osób, któremodlą się nie tylko za formujących się w seminarium alumnów, ale również za absolwentów Hosianum.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma