W stolicy regionu startuje pierwszy w Polsce panel obywatelski.
Olsztyński Panel Obywatelski ma być wyjątkowym miejscem wymiany opinii o mieście. Jest to technika stosowana przez wiele europejskich samorządów, w Polsce dotąd niespotykana.
Celem takiego panelu jest zainteresowanie mieszkańców sprawami lokalnymi i zachęcenie do współdecydowania o ich miejscu zamieszkania. Nie chodzi o zastąpienie konsultacji społecznych, a wzmocnienie oddziaływania.
Panel da mieszkańcom Olsztyna kolejną możliwość wypowiedzenia się na istotne dla nich tematy, oceny działania instytucji, podzielenia się opinią o kierunkach rozwoju miasta.
Tymczasem samorząd zyska szerszą wiedzę dotyczącą potrzeb mieszkańców i ich oczekiwań. To ma ułatwić dialog i przebieg konsultacji społecznych. Istotne jest także to, że każdy będzie mieć dostęp do wyników badań.
Docelowo zaproszenia do panelu otrzyma 10 tys. mieszkańców Olsztyna - otrzymają oni specjalne zaproszenia, wraz ze szczegółowymi instrukcjami. Ale w panelu będzie mógł uczestniczyć każdy kto będzie chciał, wystarczy zarejestrować się na stronie olsztyn.panelobywatelski.pl i już można wyrazić swoje zdanie na temat rozwoju Olsztyna.
Zasady są proste: każda zarejestrowana osoba raz na kwartał będzie uczestniczyła w podstawowym badaniu opinii na temat rozwoju i funkcjonowania miasta. Prowadzone będą też cykliczne badania na temat bieżących problemów. W panelu będzie można oceniać jakość funkcjonowania placówek publicznych.