W intencji kardynała

- Pan zastał go czuwającego na krzyżu choroby i cierpienia - mówił ks. Władysław Nowak.

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie wspominano kard. Józefa Glempa w trzecią rocznicę jego śmierci. Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński.

We wprowadzeniu wspomniał swoje osobiste relacje z kardynałem, który święcił abp. Józefa na kapłana, wysyłał na studia. Podkreślił też niełatwy dla Józefa Glempa czas posługi w kościele polskim, który przypadł na czas stanu wojennego i represji Polaków ze strony komunistycznych władz.

Homilię wygłosił ks. Władysław Nowak. - 3 lata temu, 23 stycznia, tuż przed północą nadszedł Pan do swojego sługi, arcybiskupa, prymasa, Józefa kardynała Glempa. Zastał go czuwającego na krzyżu choroby i cierpienia, zastał go wpatrzonego w krzyż, na którym zawisło zbawienie świata - mówił ks. Nowak. Snując refleksje, zauważył, że kapłan ten czuwał nie tylko w ostatnich chwilach życia, ale nieustannie, służąc wiernym.

Ks. Nowak wspominał decyzję Jana Pawła II, który 4 marca 1979 r. mianował ks. Józefa Glempa biskupem warmińskim. - „Cartitati in iustitia” - „Dla miłości przez sprawiedliwość” - to biskupie zawołanie towarzyszyło mu przez całe życie i wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji i kierunki duszpasterskiego działania - wymieniał.

Dalej mówił o wpływie bp. Glempa na wiernych diecezji warmińskiej. - Wniósł nadzieję na odnowę religijną i entuzjazm wiary, ożywił kult św. Wojciecha, sprowadził jego relikwie do Kościoła warmińskiego, zainaugurował prace 13 synodu diecezjalnego, nakreślając główne jego cele: umocnić Kościół domowy, lepiej poznać obowiązki ludu Bożego na Świętej Warmii, Mazurach i Powiślu. Zaangażował się w wykupienie opuszczonych kościołów poewangelickich, umocnił Kościół greckokatolicki na Warmii i Mazurach - wymieniał.

Kard. Józef Glemp, będąc jeszcze biskupem warmińskim, organizował u siebie spotkania z przedstawicielami różnych grup społecznych, w których uczestniczyli pracownicy naukowi Akademii Rolniczo-Technicznej, historycy, ludzie teatru i środowisk twórczych. Widząc potrzebę ich formacji, powołał Warmiński Klub Inteligencji Katolickiej oraz Diecezjalny Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II.

- Jedną z największych zasług kard. Glempa było przeprowadzenie Kościoła w Polsce przez trudny okres stanu wojennego, a później głęboka reforma duszpasterskiej działalności w okresie wolności w odpowiedzi na zupełnie nowe wyzwania czasu - mówił ks. Władysław Nowak.


Kard. Józef Glemp (1929-2013), biskup warmiński (1979-1981), arcybiskup gnieźnieński (1981-1992), arcybiskup warszawski (1981-2009), prymas Polski (1981-2009), przewodniczący Episkopatu Polski (1981-2004).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..