Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zaśpiewa Monika Kuszyńska

Już w niedzielę kolejna wenta dobroczynna Akcji Katolickiej.

Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej organizowana jest już od 17 lat. - Na początku nasza pomoc nastawiona była na środowiska postpegieerowskie. Fundowaliśmy stypendia, udzielaliśmy pomocy rzeczowej uczniom mieszkającym na wsi. Obecnie pomagamy domom pomocy społecznej, ośrodkom szkolno-wychowawczym dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, warsztatom terapii zajęciowej oraz organizacjom pozarządowym niosącym pomoc osobom z upośledzeniem umysłowym - wyjaśnia prezes AK Wojciech Ruciński.

W najbliższą niedzielę 7 lutego o godz. 15 odbędzie się już 17. edycja tej dobroczynnej imprezy. - Niektórzy uważają, że 18. Pierwsza aukcja obrazów odbyła się nieformalnie na balu Akcji Katolickiej w dawnej siedzibie Caritas przy ul. Pieniężnego 22, a obecnie odbywa się w tej właśnie sali Kurii Metropolitalnej, gdzie organizujemy konferencję prasową poprzedzającą każdą wentę. Dokładnie w tym miejscu, w pewien karnawałowy sobotni wieczór sprzedaliśmy trzy, może cztery obrazy i tak to się zaczęło. Było to w roku 1998 - dodaje Bożena Ulewicz.

Tegoroczna wenta odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej, która udostępnia swoją salę koncertową. Tegorocznym beneficjentem jest powstające Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Zawodowe PSOUU w Biskupcu.

Podczas wenty odbywają się aukcje dzieł sztuki i darów przekazanych przez różne osoby i instytucje. Od paru lat wielkim zainteresowaniem uczestników cieszy się loteria fantowa. Główną wygraną w tym roku jest pielgrzymka do Rzymu, ufundowana przez Biuro Turystyczne "Cezar". - Nie zabraknie również pięknych książek podarowanych przez Olsztyńskie Zakłady Graficzne. Spośród współpracujących z nami partnerów pragnę wymienić Masterpress Olsztyn oraz Fundację Stefczyka, na których życzliwość zawsze możemy liczyć. Chociaż pragniemy również wspomnieć o hojności NBP, który ofiarowuje nam na licytację interesujące numizmaty - podkreśla prezes.

Imprezie od lat towarzyszy Paweł Burczyk, który prowadzi aukcje. W tym roku gwiazdą wenty będzie Monika Kuszyńska.

Z dotychczasowych imprez udało się zebrać ponad 450 tys. zł. W ostatnich latach beneficjenci otrzymują wsparcie od 20 do 35 tys. zł.

- Od życzliwości mieszkańców Warmii i Mazur zależy, jak potrafimy pomóc naszemu beneficjentowi. Zapraszam zatem do sali koncertowej PSM w Olsztynie - mówi W. Ruciński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama