Nowy numer 33/2018 Archiwum

Uwaga na rowerzystów

W Olsztynie pojawił się - jeden z pierwszych w Polsce - znak nakazujący ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście.

Kierowco, uważaj! Rowerzysta z prawej – tak można odczytać nowy znak, który pojawił się na ulicach stolicy Warmii i Mazur. Nie jest to pełnoprawny znak drogowy, a raczej tablica informacyjna, która pojawiła się przy skrzyżowaniu ul. Płoskiego i ul. Wilczyńskiego.

– Kierujący pojazdem, skręcający w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost. W Olsztynie istnieje szereg takich skrzyżowań, ale na kilku z nich obserwujemy częste sytuacje konfliktowe wynikające zazwyczaj z niewłaściwych zachowań kierowców. Stąd pomysł wykorzystania tablicy informacyjnej – mówi olsztyński Oficer Rowerowy, Mirosław Arczak.

Niebawem podobne tablice mają pojawić się przy innych newralgicznych skrzyżowaniach, a o ich umiejscowieniu będzie decydować Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Urzędnicy przyznają, że jest to wyjątkowa forma, gdzie indziej niespotykana i obiecują, że nowy „znak drogowy” nie będzie przez nich nadużywany.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma